Μπάσκετ

Πήρε το… θρίλερ η Γαλλία και βρέθηκε στον τελικό

Ο Λούκα Ντόνσιτς παρά το τριπλ νταμπλ που έκανε δεν κατάφερε να οδηγήσει την Σλοβενία στον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων. Η Γαλλία επικράτησε 90-89 και θα αντιμετωπίσει της ΗΠΑ για το χρυσό μετάλλιο.

Η Γαλλία ήταν η μεγάλη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού των Ολυμπιακών αγώνων. Επικράτησε 90-89 της Σλοβενίας και πέρασε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ. Υπενθυμίζεται πως οι Γάλλοι έχουν κερδίσει τους Αμερικανούς στην φάση των ομίλων.

Το ματς

Η Σλοβενία με τον Ντόντσιτς να κάνει όργια στην πρώτη περίοδο (10π., 5 ασίστ, 3 ριμπ.) και τον Τόμπι να βοηθά στο σκορ (10π.) είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι της πρώτης περιόδου φτάνοντας μέχρι και το +8, 17-25. Η Γαλλία με τον Λουβαβού να δίνει λύσεις στο σκορ μάζεψαν τη διαφορά και στην πιο «κλειστή» δεύτερη περίοδο προηγήθηκαν με 33-31. Πάντως οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν παίρνοντας πόντους από Πρέπελιτς και Τσάντσαρ να κλείσουν το ημίχρονο με ένα μικρό προβάδισμα, 42-44.

Βελτιώνοντας κι άλλο την άμυνά τους κι εκμεταλλευόμενοι τον εκνευρισμό του Ντόντσιτς από κάποια σφυρίγματα, οι «τρικολόρ» ξέφυγαν με οκτώ στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, 60-52. Ντε Κολό και Φουρνιέ ήταν ασταμάτητοι και η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (69-59), αλλά με τα τρίποντα των Χρόβατ και Μπλάζιτς οι Σλοβένοι πλησίασαν στο φινάλε της τρίτης περιόδου (71-65).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο φέρνοντας το ματς στα ίσα, 78-78. Η τεχνική ποινή στον Μπλάζιτς και το τρίποντο του Ντε Κολό έδωσαν ανάσα στη Γαλλία (82-78), αλλά με δύο σερί γκολ-φάουλ από Πρέπελιτς και Τόμπι ήρθε νέα ισορροπία (85-85). Ο Ντε Κολό με ντράιβ και το τρίποντο του Λουβαβού έφεραν τη Γαλλία στο 90-85 με 56’’ να απομένουν. Ο Πρέπελιτς με μία βολή κι ένα τρίποντο οδήγησε το ματς ξανά στον πόντο, 90-89, με 33’’στο ρολόι. Ο Ντε Κολό αστόχησε και στην τελευταία επίθεση ο Μπατούμ με φοβερό μπλοκ στον Πρέπελιτς χάρισε τη νίκη στη Γαλλία με 90-89

Δεκάλεπτα: 27-29, 42-44, 71-65, 90-89

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ), Ντε Κολό 25 (5/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ, Φουρνιέ 23 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκομπέρ 9 (16 ριμπάουντ), Ερτέλ 6, Λουγουαγού 15 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιλικινά, Γιαμπουσελέ 9 (1)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 14 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσάντσαρ 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντίμετς 4, Ντόντσιτς 16 (3/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 1 λάθος), Ντράγκιτς 1, Χρόβατ 3 (1), Μούριτς, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 17 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές), Τόμπι 23 (8/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ)