Ολλανδία-Ελλάδα 31-25: Χάθηκε η πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η εθνική ομάδα πάλεψε απέναντι στην Ολλανδία, όμως γνώρισε την ήττα με 31-25 και το όνειρο πρόκρισης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 2025 «έσβησε» στο Αϊντχόφεν.

Το όνειρο πρόκρισης για την εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών, έπειτα από 20 χρόνια, σε τελική φάση του παγκοσμίου πρωταθλήματος «έσβησε» στο Αϊντχόφεν.

Η Ολλανδία επικράτησε με 31-25, ανέτρεψε την ήττα της με 31-27 στην Κοζάνη και είναι αυτή που θα πάει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η τελική διαφορά των τεσσάρων γκολ δεν αντικατοπτρίζει τη συνολική εικόνα του επαναληπτικού αγώνα των play off και μάλλον είναι κολακευτική για την εθνική ομάδα, καθώς βρέθηκε να χάνει με εννέα γκολ στο 2ο ημίχρονο, πληρώνοντας τη δυστοκία της στο πρώτο ημίχρονο (10/20 σουτ), αλλά και το γεγονός πως δεν μπόρεσε να βρει αμυντικές λύσεις.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 11-6, 12-8, 16-10 (ημ.), 17-11, 21-13, 23-15, 26-17, 29-21, 31-25.

Ολλανδία (Στέφναν Όλσον): Στάβαστ, Φαν Ζούντερτ, Τεν Φέλντε 7/13, Μπλάου, Σουνάκερ, Ντορτζέλο 1/1, Σάγκεν 6/7, Κόι 1/3, Γκένεν 2/2, Νίελς Φερστάινεν 6/12, Κλέικερς 0/2, Στάιν 3/4, Γιομ Σμιτ, Αλεκ Σμιτ, Αριαν Φερστάινεν, Μπάιγενς 5/8.

Ελλάδα (Γιώργος Ζαραβίνας): Παναγιώτου 5/7, Μπόσκος 1/3, Λιάπης 8/11, Μάλλιος, Παπάζογλου, Μιχαηλίδης 1/2, Πασσιάς 1/5, Τόσκας 3/7, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 1/1, Τζηράς, Κανδύλας 1/1, Παπαδιονυσίου 0/1, Αραμπατζής 0/1, Σάββας 4/6, Κεδέρης.