Μπάσκετ Παμπαίδων: Μεγάλη νίκη επί της ΔΕΚΑ και τώρα ημιτελικός!

Τα κατάφεραν οι νεαροί αθλητές του Άρη.

Η ομάδα Μπάσκετ Παμπαίδων του Άρηκέρδισε τη ΔΕΚΑ με 57-49 στον ημιτελικό του Final 8 της ΕΚΑΣΘ και πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης!

Η ομάδα του Νίκου Τζώρα προηγήθηκε με 16-6 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 22-16. Στη δεύτερη περίοδο η ΔΕΚΑ ισορρόπησε και το ημίχρονο έκλεισε στο 30-30.

Ο Άρης πέρασε με 42-36, ο αντίπαλος αντεπιτέθηκε και έκανε το 44-45 στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «κιτρινόμαυροι» γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 51-45 στο 35’ και κράτησαν τη διαφορά και τη νίκη – πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-36, 45-44, 49-57

Διαιτητές: Ντόντης-Τσαρδούλιας Χ.

ΔΕΚΑ (Σιβένας-Χατζηβρέττας): Κυργάκης, Βασιλόπουλος 2, Σακκοράφας 19, Κρινάκης 2, Παπαλύρας 6, Ιωαννίδης 16, Λούπος 4, Τρύφων.

ΑΡΗΣ (Τζώρας-Καβούκης): Μπαντής 5, Πεταλωτής Γ. 2, Πεταλωτής Μ., Σίλμπερστάιν Ε. 13(1), Πατελίδας 10, Τοκατλής 8(1), Παπαδόπουλος, Σίλμπερστάιν Γ. 8(2), Σπυριδωνίδης 11(2).