ΕρασιτέχνηςΜπάσκετ

Μπάσκετ Κορασίδων: Εύκολα το «3 στα 3» ο Άρης και πρωτιά στον όμιλο

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του Άρη κέρδισε τον Ηρακλή Κοζάνης με 65-34 και με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, κατέκτησε την πρώτη θέση του Α’ Ομίλου, στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη έκαναν ένα ξέσπασμα διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη.

Ο Άρης με σερί 7-0 προηγήθηκε με 12-5. Ο Ηρακλής Κοζάνης μείωσε σε 15-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου και οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (21-160 με τη διαφορά να διατηρείται μεταξύ 4-7 πόντων μέχρι την ανάπαυλα.

Στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Άρης με σερί 5-0 έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (26-16), με το σκορ να διατηρείται σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος της (40-26).

Η Γιάνταη στο 33ο λεπτό έκανε το 48-28 και οι «κιτρινόμαυρες» ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά μέχρι το φινάλε του αγώνα, για να φτάσουν εύκολα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-11, 21-16, 40-26, 65-34

Διαιτητές: Τούσης-Τσαταλλιού-Δημουλάς

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Μπαλτζή 17(1), Καραμανλή, Ασλανίδου 15(3), Κοτζαμπάση, Γιάνταη 9, Τριανταφύλλου 4, Ξενίδου 3(1), Μαστροδημήτρη, Καραγιαννίδου 8(2), Νεράντζη 2, Τόλιου 5, Ζελενίτσα 2.

Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Κοντογιάννη, Καρατζιούλα, Ζηντζιόβα 7(1), Σαρρή 5, Γεωργάκα 4, Καραπάτσιου 4, Παπαζήση 8(1), Κωστογλίδου, Κορωνίδου, Παρτώνα, Παπαδοπούλου 4, Σούλο 2.