ΕρασιτέχνηςΜπάσκετ

Μπάσκετ Εφήβων: Ήττα στην πρεμιέρα για τον Άρη

Την ήττα γνώρισε το μπάσκετ Εφήβων του Άρη από τον ΠΑΟΚ με 50-67 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Α.Σ. Άρης:

«Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ΑΡΗ γνώρισε την ήττα από τον Π.Α.Ο.Κ. με 50-67 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Θόδωρου Αστεριάδη διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου (46-49), όμως ένα ξέσπασμα του αντιπάλου έφερε την ήττα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 6-4 και 12-10, πριν το 16-18 του 10’. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Θόδωρου Αστεριάδη ήταν μπροστά με 25-23, πριν ένα 0-5 του αντιπάλου γράψει το 25-28. Το ημίχρονο έληξε στο 29-32.

Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 31-36 σε 35-36, όμως οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 37-43 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 41-49.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν σε 46-49, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με δύο τρίποντα (46-55) και έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους (49-64). Χρόνος για ανατροπή δεν υπήρχε για τον ΑΡΗ ο οποίος γνώρισε την ήττα με 50-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-32, 41-49, 50-67.ΑΡΗΣ (Αστεριάδης- Κουσούλης): Ζεϊμπέκης 7, Λύτρας, Λαμπρόπουλος 5, Χρυσανθάκης, Αστεριάδης 10(1), Καλαϊτζάκης 17(1), Χατζηγιάννης, Νούσκαλης, Παπαδόπουλος 7(1), Βασιλειάδης, Πανούδης 4, Σανκαρέ.Π.Α.Ο.Κ.(Τζώρας-Σταυρόπουλος): Γκίζης 5(1), Κωνσταντινίδης Θ. 14(4), Κωνσταντινίδης Α. 9(1), Ρούμογλου 9(2), Κατσαμούρης 13(1), Αχτσής 9(1), Ταχυρίδης 1, Καλλιοντζής 4, Σιδηρόπουλος, Κοτσιόπουλος, Μαστοράκης 4, Μπρουζιώτης».