Γενικά

Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στο Γουίμπλεντον

Νέος αποκλεισμός για τον Έλληνα τενίστα.

Κάκιστη εμφάνιση πραγματοποίησε ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, έχασε με 7-6(6), 7-6(10), 3-6, 6-3 από τον 25χρονο Φινλανδό (Νο.87) σε 2 ώρες και 46 λεπτά και έμεινε εκτός τρίτου γύρου στο βρετανικό σλαμ.

Ούτε στην πρεμιέρα του κατάφερε να παίξει το τένις που θα ήθελε, αλλά σήμερα έπαιξε κόντρα σε έναν πιο ποιοτικό αντίπαλο, που δεν φοβήθηκε και έδειξε χαρακτήρα όταν θα περίμενε κανείς ότι ο Στέφανος θα έβαζε το πόδι του στο γκάζι.

Μετά την απώλεια των δύο πρώτων σετ, πάντως, ο Τσιτσιπάς μπήκε πιο δυνατά στο court και πήρε το μομέντουμ, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τη στιγμή του, δεν… έπιασε από τον λαιμό τον αντίπαλο, με αποτέλεσμα τελικά να γνωρίσει την οδυνηρή ήττα.

Θα στρέψει αύριο το βλέμμα του στο διπλό και στη συνέχεια θα επιστρέψει στο χώμα για να ετοιμαστεί για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.