Η απονομή των μεταλλίων και η μεγάλη στιγμή του «κιτρινόμαυρου» Κωνσταντινούδη (photos)

Με την απονομή των μεταλλίων ολοκληρώθηκε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Παμπαίδων το οποίο διεξήχθη στο Σεράγεβο.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Ο Πέτρος Κωνσταντινούδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 40 κιλών και έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που ανεβαίνει στο βάθρο στη συγκεκριμένη κατηγορία. Ο αθλητής του ΑΡΗ εκπροσώπησε επάξια την Ελλάδα. Κέρδισε κατά σειρά τον πρωταθλητή Σερβίας, Φίλιπ Στανόγεβιτς και τον αντίστοιχο της Τσεχίας, Ντόριαν Κρόπογκκαι στα ημιτελικά αντιμετώπισε τον Ούγγρο πρωταθλητή Ρικάρντο Τζόνι, από τον οποίο ηττήθηκε μετά από μεγάλη μάχη.Το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό για τον πυγμάχο του ΑΡΗ, ο οποίος επιστρέφει το Σάββατο (21/8) στη Θεσσαλονίκη μαζί με τον προπονητή του συλλόγου μας και τεχνικό σύμβουλο της Εθνικής, Γιώργο Γκαβέζο. Το τμήμα Πυγμαχίας του ΑΡΗ έχει ετοιμάσει υποδοχή για τον «χάλκινο» στην Ευρώπη Πέτρο Κωνσταντινούδη, στο γυμναστήριο του συλλόγου μας, «Μιχαήλ Μπόγδανος».