Βαριά ήττα (1-4) από την ΑΕΚ

Ο Άρης ηττήθηκε με 1-4 από την ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ξεκίνησε νωθρά, δέχθηκε το γκολ.

Δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα ο Άρης, που μπορεί να μην απειλήθηκε αλλά είχε ξεκάθαρα δευτερεύοντα ρόλο στον αγώνα.

Μετά το 15′ η ομάδα του Καρέρα ξεκίνησε να ανεβάζει ρυθμό και κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ με τον Λιβάγια στο 24ο λεπτό.

Αντίδραση, γκολ Γκάμα και επεμβάσεις του Κουέστα

Μετά το γκολ της ΑΕΚ οι γηπεδούχοι… αφυπνίστηκαν. Κράτησαν μπάλα βγήκαν μπροστά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 28ο λεπτό, όταν ο Γκάμα σούταρε και με την βοήθεια της κόντρα πάνω στον Τσιγκρίνσκι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα.

Στην συνέχεια η Ένωση προσπάθησε και πάλι να βγει μπροστά αλλά έπεσε πάνω έναν εξαιρετικό Κουέστα. Ο Ισπανός έκανε τρεις εκπληκτικές επεμβάσεις σε κεφαλιές από Μάνταλο και Σβάρνα, αλλά και σε τετ α τετ του Κρίστιστις.

Εκτός του Κουέστα από μεγάλο κίνδυνο γλίτωσε τον Άρη και ο Μπαγκαλιάνης με ένα εξαιρετικό τάκλιν στο 45ο λεπτό πάνω στον Ολιβέιρα που έβγαινε τετ α τετ.

Μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μάνταλος σκόραρε από κοντινή απόσταση μετά από γύρισμα του Λιβάγια, αλλά σωστά υποδείχθηκε οφσάιντ.

Πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο και ήττα

Η ΑΕΚ από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε περισσότερη διάθεση.

Είχε την υπεροχή που μετέτρεψε σε γκολ στο 52′ με τον Ολιβέιρα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σιμόες έκανε το 1-3 με σουτ το οποίο κόντραρε στους παίκτες του Άρη.

Στο 76′ αντικαταστάθηκε ο Σάσα που έδειχνε να μην πατάει καλά και στην θέση του μπήκε ο Μπακούτσης.

Η ομάδα του Ένινγκ συνέχισε να έχει παθητικό ρόλο και στο 84ο λεπτό δέχθηκε και τέταρτο γκολ από τον Σιμάνσκι.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και ο αγώνας με τον Άρη να δέχεται βαριά ήττα εντός έδρας από την ΑΕΚ.

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα (77′ Μπακούτσης), Ματίγια, Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Διαμαντόπουλος.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι (81′ Οικονόμου), Σβάρνας, Παουλίνιο, Κρίστισιτς, Βέρντε (61′ Αλμπάνης), Σιμόες (81′ Σαμπανάζοβιτς), Μάνταλος (73′ Σιμάνσκι), Λιβάια, Ολιβέιρα (73′ Αραούχο)