Βασικά ΘέματαΜπάσκετ

Αστοχία, έλλειψη λύσεων και άλλη μια ήττα στο Παλέ (Άρης 68-78 Χάποελ Ιερουσαλήμ)

Ο Άρης πρόδωσε τη δική του προσπάθεια και γνώρισε ακόμα μια ήττα στο φετινό Eurocup, πέφτοντας στο 1-3.

Δυναμικό το ξεκίνημα του Άρη στην αναμέτρηση, αφού μέσω της άμυνας του έτρεξε με αποτελσματικότητα το γήπεδο (7-2 στο 2′).

Η Χάποελ δεν άργησε να προσαρμοστεί στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα επίσης με την άμυνα της (9-13 στο 5′), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν έτσι στο πρώτο τάιμ άουτ.

Οι Ισραηλινοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με τρίποντο του Σμιθ αύξησε τη διαφορά (13-21 στο 7′).

Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε στο 17-23, με τον Χάρπερ να αστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές.

Οι δύο επιθέσειες αντιμετώπισαν δυσκολίες με την αρχή του 2ου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει κατά πολύ (22-27 στο 14′).

Με ένα σερί 6 πόντων του Ντε Τζούλιους, ο Άρης έφτασε στον πόντο (28-29 στο 15′), για να δώσει προβάδισμα ο Μπανκς (30-29 στο 16′).

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ανέλαβε δράση και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» πήραν την πρώτη τους διαφορά στη συνάντηση (39-32 στο 19′), που έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Με την ίδια προσήλωση μπήκε ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που έφερε και την πρώτη διψήφια διαφορά, μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Νόλεϊ (43-32 στο 23′).

Τα λάθη των γηπεδούχων έφεραν τον αγώνα και πάλι κοντά (45-41 στο 26′), κάτι που προκάλεσε τον εκνευρισμό του Γιάννη Καστρίτη, ο οποίος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Πολύ κοντά έμειναν στο τέλος της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες, άστοχος από το τρίποντο ο Άρης, άστοχη από τις βολές η Χάποελ Ιερουσαλήμ και το σκορ στο 51-48.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με την αρχή της κρίσιμης περιόδου (55-58 στο 33′), με τους «κιτρινόμαυρους» να μη βρίσκουν κάποια αντίδραση (55-62 στο 34′).

Η διαφορά έγινε διψήφια (57-67 στο 35′) και κάπου εκεί ο Άρης παρέδωσε πνεύμα, με τη Χάποελ να… κλειδώνει τη νίκη και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 68-78.