ΒόλεϊΕρασιτέχνης

Ανατροπή στην ανατροπή και τελικά… Άρης!

Μεγάλη νίκη απέναντι στην Ακαδημία Πρωταθλητών Πεύκων.

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ επικράτησε με 3-2 σετ των Πρωταθλητών Πεύκων, στη Μίκρα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι περίπου τα μισά του σετ. Οι «κιτρινόμαυρες» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 14-10 και έπειτα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Πρωταθλητές Πεύκων και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι Πρωταθλητές Πεύκων πήραν μικρό προβάδισμα με 8-11 αλλά ο ΑΡΗΣ γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά με 12-11. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Στο πιο κρίσιμο σημείο, οι Πρωταθλητές Πεύκων με ένα σερί 5-0, έκαναν το 20-25.

Στο τρίτο σετ, οι «φιλοξενούμενες» προηγήθηκαν με 0-3 με τον ΑΡΗ να μην μπορεί να βρει λύσεις και να βρίσκεται πίσω με 4-15 και να χάνει το σετ με 8-25.

Στο τέταρτο σετ, ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο αποφασισμένος και προηγήθηκε με 8-1, ωστόσο οι Πρωταθλητές Πεύκων μείωσαν στους τρείς με 12-9. Μετά το time-out ο ΑΡΗΣ ξανά αύξησε τη διαφορά στους πέντε (14-9), ωστόσο και πάλι γρήγορα τα Πεύκα μείωσαν σε 14-12. Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν απάντηση και με ένα σερί 6-0, έκαναν το 22-15, ενώ κατέκτησαν το σετ με 25-18.

Όλα κρίθηκαν στο τάι-μπρέικ με τα Πεύκα να παίρνουν προβάδισμα με 1-3. Οι «φιλοξενούμενες» αύξησαν τη διαφορά και έκαναν το 3-7. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 7-7 με τους Πρωταθλητές Πεύκων να απαντούν και να κάνουν το 7-10. Πραγματική «μάχη» με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τις «κιτρινόμαυρες» να το κατακτήσουν με 15-13 και κατ’ επέκταση να πάρουν και τη νίκη.

Σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 8-25, 25-18, 15-13)