Ακαδημία Μπάσκετ: Ήττα του Άρη από το Περιστέρι στο Rising Stars (photos)

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από το Περιστέρι με 53-48, στον πρώτο αγώνα της τέταρτης «πράξης» του Rising Stars το οποίο διοργανώνει η ΕΟΚ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή με το σκορ να βρίσκεται στο … «καλάθι» και η πρώτη περίοδος να βρίσκει τους γηπεδούχος μπροστά με διαφορά τεσσάρων πόντων (18-14). Στη δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι αύξησε τη διαφορά στους επτά (27-20), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν άμεσα, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 29-31. Διατηρώντας αυτό το «μίνι» προβάδισμα, ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 31-33.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (41-40) και όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο όπου οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο προσηλωμένοι, πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (46-42) και κατ’ επέκταση τη νίκη με 53-48.

Αύριο (08/01) η ομάδα μας αγωνίζεται απέναντι στους Rising Stars South, στο κλειστό «Γ. Στεφανόπουλος».

Δεκάλεπτα: 18-14, 31-33, 41-40, 53-48.

Διαιτητές: Κουλουμπαρίτσης, Ραχιώτης, Σπυρλιδάκης

Περιστέρι (Δελή-Κλιγκοπούλου): Μπέμπελος 5 91), Παπαδάτος 1, Ντίπτσης 8 (2), Πολίτης 4 (1), Λιοσάτος, Μαραγκουδάκης 11, Πασχάλης, Παγώνης 3 (1), Κολοβός, Καμπερίδης 15 (17ρ.), Παλληκαράς 2, Σφακιανάκης 2

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης): Προβατίδης, Κυργάκης 7, Γρηγοριάδης, Καζαμίας, Γκέκος, Δονάκης 12, Γκλιάνας 2, Λαμπρόπουλος 7, Τσαχτσίρας 13, Γεροκώστας 7 (1)