Αγχώθηκε αλλά κέρδισε το Βέλγιο

Το Βέλγιο ήθελε μόνο νίκη για να… ζήσει και την πέτυχε (2-0) κόντρα στη Ρουμανία, έστω κι αν αγχώθηκε για 80 λεπτά. Γκολ Ντε Μπρόινε, Τίλεμανς, ασίστ ο Λουκάκου.

Την πρώτη του νίκη στο Euro 2024 πέτυχε το Βέλγιο, στο «RheinEnergie Stadion» της Κολωνίας. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου οι «Κόκκινοι Διάβολοι» επικράτησαν 2-0 της Ρουμανίας και πλέουν το γκρουπ βρίσκεται σε καθεστώς… κακού χαμού ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής, με τετραπλή ισοβαθμία στους 3 βαθμούς!

Κορυφαίοι για το Βέλγιο οι Λουκάκου και Ντε Μπρόινε, με ασίστ ο πρώτος που επίσης είδε το τρίτο του γκολ του να ακυρώνεται σε 2 ματς! Ο σταρ της Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτός που κλείδωσε το ματς στο 80′, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Τίλεμανς μόλις στο 2ο λεπτό. Οι Ρουμάνοι στο τέλος είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν μάλλον από το πουθενά -βάσει συνολικής εμφάνισης- τον ένα βαθμό, ωστόσο δεν τις αξιοποίησαν.