Μπάσκετ

Ήττα της ΑΕΚ σε φιλικό στο Βελιγράδι

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η ομάδα της Αθήνας.

«Ποδαρικό» με ήττα (84-73) επί σερβικού εδάφους πραγματοποίησε η ΑΕΚ ΒΕΤSSON BC.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα λύγισε απέναντι στην πιο έτοιμη FMP στο «Železnik Hall».

H FMP προηγήθηκε 29-21 στο 14΄και 35-27 στο 18΄, έκλεισε το ημίχρονο με 38-30 (αλλά και 14/17 βολές, έναντι 3/5 της ΑΕΚ). Η σερβική ομάδα προηγήθηκε 55-40 στο 26΄απέναντι σε μια ΑΕΚ, που είχε τους δύο ψηλούς της (Γκόλντεν, Πάρκερ) υπερφορτωμένους με 3 φάουλ από το 18΄.

Η είδηση του αγώνα, η επανεμφάνιση Δημήτρη Φλιώνη (στο 32΄, με το σκορ στο 61-52), μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού. Ο αρχηγός της «Βασίλισσας» αγωνίστηκε για 5:42 λεπτά και πρόλαβε να μοιράσει 2 ασίστ.

FMP (Νικίτοβιτς): Ρέμπετς 4, Ρόμπερτς 2, Στανόγεβιτς, Σαράνοβιτς 2, Τάσιτς 16, Γκάσιτς 2, Στογιάνοβιτς 7, Νόβακ 12, Κούζμιτς 16, Λαζάρεβιτς 15, Μπάμα 1

ΑΕΚ BETSSON BC (Σάκοτα): Σκορδίλης 1, Χαμπ 9, Καράμπελας 1, Φλιώνης, Μπράις 11, Φίλλιος, Πάρκερ 2, Κουζμίνσκας 11, Νετζήπογλου 14, Αλίν 15, Κουζέλογλου 3, Γκόλντεν 6.