Άμυνα με μάτια και «περίεργα» σφυρίγματα έφεραν την ήττα (89-94) από το Λαύριο

Ένας τραγικός αμυντικά Άρης, σε συνάρτηση με πολλά… περίεργα σφυρίγματα από την διαιτητική τριάδα έφεραν την ήττα για τους κιτρινόμαυρους (89-94) από το Λαύριο.

Σούλερ, Κουζέλογλου, ΝτεΚόζι, Χαριτόπουλος και Τσάλμερς ήταν η αρχική πεντάδα του Άρη.

Καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Άρη που προηγήθηκε με 10-4, στην αρχή του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Τσάλμερς (4 πόντοι).

Γρήγορα αντέδρασε το Λαύριο που βρήκε λύσεις και προηγήθηκε πρώτη φορά (12-14) με τρίποντο του Γερομιχαλού.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τον Άρη να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 18-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το δεκάλεπτο… των σερί.

Το 21-19 έγινε 23-29 για το Λαύριο, με τον Άρη να έχει την απάντηση. Με τον Μιλόσεβιτς να πετυχαίνει δύο καλάθια και τον Λιτλ να πετυχαίνει τρίποντο έκανε το σκορ 32-29.

Μάλιστα ο Άρης διεύρυνε το προβάδισμα του, φτάνοντας στο 42-34 με καλάθι του Ντραγκίσεβιτς.

Από εκεί και πέρα όμως η εικόνα των γηπεδούχων άλλαξε προς το χειρότερο.

Δύο τρίποντα για το Λαύριο και δύο εύκολα λάθη έφτασαν το σκορ στο 42-42, με την ομάδα του Σερέλη να κλείνει την δεύτερη περίοδο στο 43-45.

Κάκιστο ήταν το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για τον Άρη, με το Λαύριο να ευστοχεί σε συνεχόμενα τρίποντα και την διαφορά να φτάνει στο 47-57.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι το τρίποντο του Γερομιχαλού που έκανε το 47-57 μέτρησε παρά το ότι ήταν ξεκάθαρα εκτός χρόνου.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη κρατήθηκε μόνο χάρη στα… κέφια του Τσάλμερς που πέτυχε 10 πόντους σε λίγα λεπτά και βοήθησε η διαφορά να πάει μέχρι και τους τέσσερις (58-62).

Η διαφορά αυτή όμως δεν έμεινε, καθώς με τρίποντο (Γερομιχαλός) και καλάθι (Κόζι) το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 60-67.

Ο Άρης στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν έτοιμος να κάνει την τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή.

Μείωσε σε 66-71 με τρίποντο του Λαυρίου και 68-72 με καλάθι του Ντραγκίσεβιτς.

Το Λαύριο απάντησε εκ νέου, με ένα τρίποντο του Μαστρογιανόπουλου και τέσσερις βολές του Νταλό, κάνοντας το 68-78.

Η διαφορά ήταν σε διψήφιο αριθμό πόντων, όμως Σλαφτσάκης, Κουζέλογλου και ΝτεΚόζι μείωσαν σε 79-85, 1:30 λεπτό από τη λήξη.

Μία ελεύθερη βολή του ΝτεΚόζι και τρίποντο του Τσάλμερς έκαναν το 83-87.

Παρά την προσπάθεια του Άρη τα τελευταία λεπτά να πάρει το παιχνίδι, η διαιτησία είχε όμως… άλλη άποψη και μοιραία ήρθε το τελικό 89-94.