![](http://i0.wp.com/yellowradio.gr/wp-content/uploads/2023/11/kanaan-1002.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Με τον Αϊζάια Κάνααν να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Euroleague (25π.) και να παίρνει «φωτιά» στην τρίτη περίοδο έξω απ’ τα 6,75μ. (4/6 τρίπ.), παίρνοντας την… σκυτάλη απ’ τον εξαιρετικό Τόμας Γουόκαπ του πρώτου ημιχρόνου και τον Άλεκ Πίτερς να προσθέτει άλλους 22 πόντους (4/5τρίπ), ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-72 στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.
Οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν την έδρα τους με εμφατικό τρόπο και με την τρίτη σερί νίκη τους, βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-4. Στο 4-6 έπεσαν οι Λιθουανοί που δεν βρήκαν άλλον «πόλο» στην επίθεσή τους πέρα απ’ τον Έβανς (21π.) για να απειλήσουν τον Ολυμπιακό.
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72