Ερασιτέχνης
Τζούντο: Ο Άρης στις τρεις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης!
![](http://i0.wp.com/yellowradio.gr/wp-content/uploads/2024/04/JUDO_02990.jpg?fit=1200%2C675&ssl=1)
Ακόμα μία μεγάλη, διεθνή διάκριση γνώρισε η ομάδα Τζούντο του Άρη, με τους «κιτρινόμαυρους» να βρίσκονται στην τρίτη θέση στην Ευρωπαϊκή κατάταξη Συλλογών, σύμφωνα με την ανακοίνωση της κατάταξης από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Τζούντο.
Μεταξύ άλλων, ο Άρης άφησε πίσω στη 5η θέση την ομάδα της Γεωργίας Golder Gori στη 6η θέση την ιστορική Γαλλική ομάδα Paris Saint-Germain judo του 10 φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Teddy Riner.
Την τελευταία επταετία η Ανδρική Ομάδα Τζούντο του Α.Σ. Άρης κατέκτησε τρία Πανευρωπαϊκά μετάλλια. Δεύτερος στην Ευρώπη το 2023, Τρίτος στην Ευρώπη το 2019 και Τρίτος στην Ευρώπη το 2017.
Ο Α.Σ. Άρης συγχαίρει τους αθλητές, τους προπονητές και τους συντελεστές του τμήματος Τζούντο για αυτήν τη σημαντική επιτυχία.