Tεράστια νίκη! Ο Άρης υπέταξε τον Προμηθέα (94-83) και δείχνει ότι φέτος θα είναι αλλιώς!

Σε μια τρομερή εμφάνιση του Άρη σε άμυνα, αλλά κυρίως σε επίθεση, «κατάπιε» τον… Ευρωπαίο Προμηθέα στο Παλέ και φέτος φαίνεται ότι θα… παίξει αλλιώς.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους Τσάλμερς, Σούλερ, Μιλόσεβιτς, Χαριτόπουλο και ΝτεΚόζι στο αρχικό σχήμα. Ο Σάββας Καμπερίδης επέλεξε τον Χαριτόπουλο στην αρχική πεντάδα κάνοντας την έκπληξη.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παρκέ με έναν εξαιρετικό Μιλόσεβιτς μέσα στο χρωματιστό και μέσω κάποιων σουτ από τη περιφέρεια από Χαριτόπουλο και Σούλερ, έχτισε διαφορά.

Μπορεί ο Γιατράς να πήρε τάιμ άουτ στα 3:40 από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου μετά το τρίποντο του Σούλερ και το 18-11, όμως οι κίτρινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.

Με κλέψιμο του Φλιώνη και λέι απ στον αιφνιδιασμό και ένα τρίποντο του αρχηγού η διαφορά πήγε στο +8 και στο 24-16. Ο Μάριο Λιτλ έβαλε και αυτός την σφραγίδα του στο τρομερό ξεκίνημα του Άρη, πετυχαίνοντας τρίποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11.

Ωστόσο, η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε με την υπογραφή του Φλιώνη με εξαιρετική κίνηση σε «νεκρό» χρόνο, σκοράροντας από μέση απόσταση για το 29-17!

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ενέργεια του Ακμπελέσε στο παιχνίδι, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση έκανε ένα 8-0 στο 29-25, οδηγώντας τον Σάββα Καμπερίδη να πάρει το πρώτο τάιτ άουτ για τους κιτρινόμαυρους.

Οι Πατρινοί συνέχισαν να πιέζουν τον Άρη και σε συνδυασμό με την αστοχία και τα λάθη των κιτρινόμαυρων, την φοβερή παρουσία του Ακμπελέσε και τα μακρινά σουτ του Αγραβάνη και του Ραντίσεβιτς, έφτασαν σε ένα επιμέρους σκορ 7-20, περνώντας μπροστά στα 3:45 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με σκορ 36-37.

Ο Άρης όμως στα τελευταία λεπτά πήρε εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης, και αφού σκλήρυνε την άμυνά του και… ο ΝτεΚόζι σεληνιάστηκε, το ημίχρονο τον βρήκε να είναι μπροστά στο σκορ με 46-42.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η εικόνα δεν άλλαξε πολύ, με τον Άρη να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό και να είναι μπροστά στο σκορ. Στα πρώτα λεπτά οι ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι ή πιο σωστά… βολές-βολές, παρόλα αυτά μετά την εξαιρετική ενέργεια του Κουζέλογλου με κάρφωμα, το σκορ «έγραψε» 62-53, πράγμα που οδήγησε τον Γιατρά σε τάιμ άουτ 3:15 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα τελευταία λεπτά ο Κουζέλογλου πήρε στις πλάτες του την ομάδα του Άρη και με φοβερή τρίλεπτη παρουσία σε επίθεση και άμυνα, έβαλε την υπογραφή του για το 72-68, το σκορ της λήξης του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε τις ομάδες να μπαίνουν στο παρκέ πιο συντηρητικά. Έπαιξαν πιο σκληρές άμυνες και με κάποια σφυρίγματα.. που θα συζητηθούν το σκορ έμεινε σε πιο χαμηλό τέμπο, από τα προηγούμενα δεκάλεπτα.

Μετά από εύστοχη βολή του Αγραβάνη 4:40 από το τέλος του αγώνα, το ματς ήρθε στα ίσα 76-76, όμως ο Κουζέλογλου γρήγορα έδωσε ξανά «κεφάλι» στον Άρη και με ένα τρίποντο του Σταμάτη το σκορ πήγε στο 81-76.

Και τότε ήταν ξανά η ώρα του ΝτεΚόζι να εμφανιστεί στο παρκέ, με τις προσωπικές του ενέργειες να οδηγεί τον Άρη στο +10 και στο 88-78, 1:50 πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Από κει και πέρα τα πράγματα πήραν την δική τους τροπή και το σκορ ξέφυγε, για το τελικό 94-83!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Καλδίρης, Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83