Super League 2: Νέα νίκη του Ιωνικού του Σπανού, σκόραρε ο Καπνίδης απέναντι στον Χατζηπιρπιρίδη

Ο Ιωνικός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της Super League 2. Ο Αντώνης Καπνίδης σκόραρε στο διπλό της Ξάνθης επί της ΟΦ Ιεράπετρας, με την φανέλα της οποίας αγωνίστηκε από το 54 ο Κώστας Χατζηπιρπιρίδης.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Ιωνικός από γκολ του Πολέτο μόλις στο 8ο λεπτό, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού επικράτησε τελικά στη Λιβαδειά 2-1 του Λεβαδειακού, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, ενώ έκανε αποφασιστικό βήμα για την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, ξεφεύγοντας με οκτώ βαθμούς στην κορυφή της κατάταξης.

Δύο αλλαγές του Δημήτρη Σπανού ήταν αυτές που χάρισαν στον Ιωνικό την 7η συνεχόμενη νίκη του, καθώς ο Ματσούκας ισοφάρισε στο 58΄ (στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα) και ο Μάναλης πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 81΄.

Οι Βοιωτοί γνώρισαν την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα τους και πλέον ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με την Ξάνθη. Οι «ακρίτες» πέρασαν με ανατροπή από την Ιεράπετρα, όπου επικράτησαν 2-1 του τοπικού ΟΦΙ, με το οποίο αγωνίστηκε ο Κώστας Χατζηπιρπιρίδης από το 54ο λεπτό του αγώνα, με τέρματα του πρώην παίκτη του Άρη, Αντώνη Καπνίδη και του Μπέκα Μικελτάτζε, αν και έχαναν με 1-0 ως το 80΄!

Στη Ρόδο, τέλος, ο Διαγόρας νίκησε 2-0 τα Τρίκαλα και συνεχίζει τη μάχη για να μπει στα πλέι-οφ.