Super Σίλβα, άψογος Μάνος και πρώτη νίκη στα πλέι-οφ! (2-0)

Οι αλλαγές του Άρη έκαναν την διαφορά, με τους κιτρινόμαυρους να παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο για 45 λεπτά και να «λυγίζει» τον Αστέρα.

Δεν πλήρωσε το άσχημο πρώτο μέρος

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο πρώτο μέρος. Έδωσε χώρο στον Αστέρα ο οποίος είχε διάθεση, καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρει στο ένατο λεπτό, σε ένα γκολ που ακυρώθηκε όμως καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Παρά τις οδηγίες από τον πάγκο ο Άρης δεν μπόρεσε να αλλάξει εικόνα και συνέχισε να δίνει μέτρα. Δυσκολεύτηκε πολύ στο ψηλό παιχνίδι, με τον Αστέρα να έχει αρκετές ευκαιρίες με κεφαλιές, ενώ στο 23′ ο Φερνάντεζ έχασε τεράστια ευκαιρία σχεδόν σε κενή εστία!

Η πρώτη ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 35ο λεπτό, με τον Γκάμα να κάνει εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, η οποία όμως πήγε λίγο πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Στα υπόλοιπα δέκα λεπτά του πρώτου μέρους οι ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και δεν δημιουργήθηκε κάποια άλλη φάση άξια αναφοράς.

«Βέλος» Σίλβα στην αντεπίθεση!

Ο Αστέρας ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο δεύτερο μέρος, με τον Δεληζήση να σώζει με τον Κουέστα εξουδετερωμένο στο 48ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα όμως ο Άρης ανέβασε ταχύτητα. Στο 50ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι απείλησαν με κεφαλιά του Μήτρογλου, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκάμα σούταρε, ο Παπαδόπουλος έδιωξε και ο Μήτρογλου δεν πρόλαβε.

Άλλο ένα λεπτό χρειάστηκε να περάσει για να βρει ο Σάσα την μπάλα σε πλεονεκτικό σημείο, με τον Βραζιλιάνο όμως να φοβάται και να μην σουτάρει. Τελικά ο Ροζ βρήκε το σουτ μερικά δευτερόλεπτα αργότερα με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Aκολούθησαν αρκετά λεπτά χωρίς ιδιαίτερη δράση, με αυτό να αλλάζει όμως στο 69ο λεπτό. Μία φοβερή κάθετη του Σάσα βρήκε τον Σίλβα στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, ο Πορτογάλος πέρασε μέχρι και τον Παπαδόπουλο για να γράψει το 1-0!

Ο Άρης συνέχισε να προσπαθεί να πιέσει, έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Μάνο στο 85′ ενώ ο Γκάμα έφτασε κοντά στο να σκοράρει στο 89′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ που έβγαλε ο Παπαδόπουλος.

Το δεύτερο γκολ το βρήκε ο Άρης στο 91′, όταν από ασίστ του Σίλβα ο Μάνος βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, πλάσαρε σωστά και έκανε το τελικό 2-0!