SL2 Βόρειος όμιλος: Ακάθεκτη η Βέροια!

Ούτε στη Θεσσαλονίκη σταμάτησε το αήττητο σερί της Βέροιας, που πέτυχε τη τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’ (1-2).

Το αήττητο διατήρησαν επίσης Ξάνθη, Τρίκαλα και Ηρακλής, με τους τελευταίους δύο να έχουν… κολλήσει στις ισοπαλίες και τον Ολυμπιακό Β’ να σώζει την παρτίδα στο φινάλε.

Ολοκληρώθηκε η εμβόλιμη τέταρτη αγωνιστική του βορείου ομίλου της Super League 2, άλλη μια φορά με συγκινήσεις και μεγάλη ένταση και αγωνία σε όλα τα γήπεδα.

Αναλυτικά όσα συνέβησαν στον βόρειο όμιλο την Τετάρτη (24/11):

ΠΑΟΚ Β’ – ΒΕΡΟΙΑ 1-2

Οι Ημαθιώτες κατόρθωσαν την ανατροπή στο γρήγορο γκολ του Πανίδη στο 2′, προλαβαίνοντας να προηγηθεί πριν το ημίχρονο με 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, χάρη στα γκολ των Γιακουμάκη και Πασά (πεν.). Στο δεύτερο μέρος είχαμε τρεις αποβολές, για Σαλαμούρα και Τάχατο από πλευράς γηπεδούχων και Πεταβράκη για τους φιλοξενούμενους. Έτσι η Βέροια παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, «βυθίζοντας» τον ΠΑΟΚ στις τελευταίες θέσεις.

ΚΑΒΑΛΑ – ΞΑΝΘΗ 0-6

Καθόλου δεν δυσκολεύτηκε, όπως ήταν αναμενόμενο, η Ξάνθη στην γειτονική Καβάλα, η οποία δεν έχει βρει λύση για το ρόστερ της. Μάλιστα, σήμερα ξεκίνησε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού ένας έδινε… μάθημα. Τα γκολ για τους Ακρίτες πέτυχαν οι Δημητριάδης (2′), Ιμπραΐμι (6′, 14′), Γκινσάρι (24′), Φαζός (31′, 70′).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ 2-2

Το πιο ενδιαφέρον – βάσει εξέλιξης – παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν αυτό στην έδρα του Απόλλωνα. Παρότι οι πιτσιρικάδες του Ιμπαγάσα προηγήθηκαν με τέρμα του Νίκολιτς στο 29′, οι Λαρισαίοι έκαναν την ανατροπή με Ζιάκα (75′) και Γιαννίτση (86′), προετοιμάζοντας τους Πειραιώτες για την πρώτη φετινή ήττα. Ωστόσο, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό με τον Μαρίνο.

ΑΕΛ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2-0

Σε ένα ντέρμπι με άρωμα Α’ Εθνικής, οι Θεσσαλοί επικράτησαν με δύο τέρματα στο τέλος κάθε ημιχρόνου. Ο Ακούνια έλυσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 44′ τον σερραϊκό δεσμό, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και η επισφράγιση της νίκης με τέρμα του Γιάκου. Έτσι, η ΑΕΛ πέτυχε το δεύτερο τρίποντο στη σεζόν, με τον Πανσερραϊκό να αγνοεί τη νίκη μετά από τέσσερις αγώνες, κάνοντας σήμερα την πρώτη του ήττα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ 3-2

Σεφτέ στις νίκες παρά το καρδιοχτύπι στο τέλος έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος προηγήθηκε με δύο γρήγορα γκολ του Σιαφά (1′, 6′), και με τον Σκοπελίτη να κάνει το 3-0 στο 53′. Οι παίκτες του Απόλλωνα δεν τα παράτησαν, ωστόσο, και μείωσαν με γκολ του Καλογέρη στο 57′ και του Δαλιανόπουλου στο 87′, ανεβάζοντας απότομα την ένταση στο φινάλε.

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ 0-0

Το τρίτο 0-0 για τον Ηρακλή -που έμεινε με δέκα από το 33′- και η τέταρτη ισοπαλία για την ομάδα του Γεωργιάδη σε τέσσερα παιχνίδια. Για τα Τρίκαλα; Τρίτη ισοπαλία στη σεζόν, η πρώτη βέβαια χωρίς γκολ. Πώς να μη λήξει ισόπαλο και το μεταξύ τους παιχνίδι;

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ 3-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Αλμωπό, που έκανε το 2/2 φέτος στην Αριδαία και ξεκινά να χτίζει μια εντός έδρας παράδοση. Ο Γιοκούδης άνοιξε το σκορ στο 41′ για την ομάδα της Πέλλας, με τον Ρόβα να σκοράρει δις στο δεύτερο ημίχρονο (51′, 90’+3′), ενώ είχε μεσολαβήσει η μείωση του σκορ από τον Ζαφειράκη. Δεύτερη ήττα για τον Πιερικό, ξανά εκτός έδρας.