Πρωτάθλημα βγαλμένο από σελίδες κόμικ (vid)

Το πρωτάθλημα της Κλαουσούρα της Παραγουάη κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη Γουαρανί να κρατάει τη νίκη απέναντι στη Σέρο Πορτένιο, αλλά εκείνη να ισοφαρίζει στο 101.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν μόνο την νίκη για να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι αρκούνταν και σε ισοπαλία. Η αποβολή του Άλαν Μπενίτες στο 15’ άνοιξε διάπλατα το δρόμο στους γηπεδούχους, που με γκολ του Άλφιο Οβιέδο στο 36’ και του Μαρσέλο Γκονζάλες στο 51’ έδειχνε να αγκαλιάζει το πρωτάθλημα. Στις καθυστερήσεις όμως ήρθαν όλα… τούμπα.

Οι Ρομπέρτο Ουρμπιέτα στο 92’ και Γκασπάρ Σέρβιο στο 93’ αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ξάφνου το ματς απέκτησε ενδιαφέρον. Ο Αλμπέρτο Εσπίνολα στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ μείωσε και στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου (101’) ο Χουάν Γκαμπριέλ Πατίνιο με κεφαλιά χάρισε τον τίτλο στην ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 2-2.