Oύτε τώρα! Πάλι δεν σκόραρε ο Άρης, στο… μηδέν με την Λαμία

Ισόπαλος ο Άρης απέναντι στην Λαμία, με 0-0. Υπήρχαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, “έπεσε” ο ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο

Ο Άρης δεν απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον πρώτο προημιτελικό, μιας και το ματς με αντίπαλο την Λαμία έληξε με 0-0. Οι “κίτρινοι” στο πρώτο ημίχρονο “έφτιαξαν” αρκετές φάσεις αλλά έλειπε η καλή τελική προσπάθεια, που θα είχε σαν συνέπεια να γίνει το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός “έπεσε”, με τον Περράκη να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής καθώς ο Ελληνας ρέφερι δεν άφησε το πλεονέκτημα σε -καλή- φάση που έφευγε προς την αντίπαλη περιοχή ο Μπερτόγλιο. Στο φινάλε, χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες από τους Λόπεθ και Σάσα.

Έφτανε εύκολα στην περιοχή της Λαμίας, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος αλλά τα “χαλούσε” στις τελικές προσπάθειες

Στο 2′ ο Μαντσίνι έκλεψε την μπάλα, “πάτησε” την περιοχή της Λαμίας από τα δεξιά αλλά το γύρισμα που έκανε προς τον Μάνο δεν ήταν καλό. Η Λαμία είχε αρκετά λάθη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ωστόσο από πλευράς Άρη δεν υπήρχαν καλές πάσες, όταν οι παίκτες του Μάντζιου έφταναν στην αντίπαλη περιοχή. Στο 8′ ο Φαμπιάνο έπιασε δυνατό σουτ, με τον Σαράνοφ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ενώ στο 12′ η κεφαλιά του Μπερτόγλιο έφυγε άουτ.

Το πρώτο 15λεπτο του αγώνα κύλησε με τον Άρη να έχει την υπεροχή και να έχει “μπει” δυνατά στο ματς, επιδιώκοντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις αλλά… έλειπαν οι καλές τελικές προσπάθειες. Ο Σαράνοφ “μάζεψε” την -αδύναμη- κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 18′, ο Μπερτόγλιο -στο 20′- έκανε την παράλληλη κεφαλιά και η άμυνα της Λαμίας έδιωξε ενώ λίγο αργότερα ο Αργεντινός σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Το σουτ του Σάσα στο 29′ δεν ανησύχησε τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων και στο 34′ ο Μάνος είχε πλάτη προς την εστία, γύρισε και σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή, ωστόσο η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Ακολούθως, o Μαντσίνι έκανε επικίνδυνο γύρισμα που κόπηκε ενώ ακολούθησε σουτ του Γκάμα που δεν βρήκε στόχο. Ο Πορτογάλος είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με σουτ, όμως ο Σαράνοφ “έσωσε” την Λαμία. Το ημίχρονο έληξε με 0-0, με τον Άρη να πλησιάζει ουκ ολίγες φορές στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το γκολ δεν είχε “έρθει’. Όσον αφορά τα μετόπισθεν, οι “κίτρινοι” δεν είχαν αντιμετωπίσει προβλήματα.

“Εριξε” στροφές ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης προσπάθησε να πιέσει ενώ στο 50′ ήταν σωτήρια η επέμβαση του Κουέστα, ο οποίος βγήκε αρκετά εκτός μεγάλης περιοχής για να “κόψει” τον Ρόμανιτς με τάκλιν. Στην συνέχεια ο Ισπανός πορτιέρο έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα, Για λίγα λεπτά συνέχισε στο ματς αλλά μετά έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Ντένις να αντικαθιστά τον Ισπανό.

Ο Μάντζιος προσπαθώντας να κάνει πιο απειλητικό τον Άρη, πέρασε στο ματς τους Εντιαγέ και Γκαρσία ενώ βγήκαν εκτός αγώνα οι Τζέγκο και Γκάμα. Στο 65′ του αγώνα όλος ο πάγκος του Άρη σηκώθηκε όρθιος… Αφορμή ήταν το γεγονός πως ο Μπερτόγλιο έφευγε με έναν αντίπαλο, με κατεύθυνση προς την εστία της Λαμίας, αλλά η φάση “κόπηκε” από τον διαιτητή Περράκη για να δοθεί φάουλ υπέρ των “κιτρίνων”!

Δεν δόθηκε, δηλαδή, το πλεονέκτημα από τον Ελληνα ρέφερι και αυτή η λανθασμένη απόφαση προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς των “κιτρίνων”. Στην συνέχεια ο Ντένις αντιμετώπιζε ενοχλήσεις στο πόδι αλλά τελικά συνέχισε στο ματς. Μετέπειτα, στον αγώνα πέρασαν οι Λόπεθ και Ιτούρμπε αντί των Μάνου και Μπερτόγλιο. Γενικότερα, ο ρυθμός είχε πέσει και δεν ήταν ίδιος με αυτόν του πρώτου ημιχρόνου ενώ 79′ ο Άρης κέρδισε κόρνερ αλλά η εκτέλεση ήταν κακή. Ο Σαράνοφ μπλόκαρε σέντρα του Σάσα στο 88′ ενώ στις καθυστερήσεις ο Λόπεθ δεν μπόρεσε να “νικήσει” τον Σαράνοφ με σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Σάσα από πλάγια θέση δεν σκόραρε. Ετσι, το ματς ολοκληρώθηκε με 0-0.

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Κουέστα (Ντένις 60′), Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Τζέγκο (Εντιαγέ 60′), Σάσα, Μανσίνι, Μπερτόγλιο (Ιτούρμπε 74′), Γκάμα (Γκαρσία 60′), Μάνος (Λόπεθ 74′)

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Νούνιες (Αντέτζο 94′), Καραμάνος (Μπαγκουρά 71′), Τάιρον (Τζανδάρης 64′), Ρόμανιτς, Αραμπούλι