«Latin» νίκη (2-0) με εξαιρετικό ποδόσφαιρο κόντρα στον Βόλο!

Με μία εξαιρετική εμφάνιση του Άρη και την γνωστή μεσοεπιθετική… φωτιά, ο Άρης επικράτησε του Βόλου με 2-0, επιστρέφοντας στις νίκες!

Ο Άκης Μάντζιος ξεκίνησε με τους Μπουσέ, Μπεναλουάν, Ροζ, Σάκιτς, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Γκαρσία, Γκάμα, Σίλβα και Μάνο, με τον Ματέο Γκαρσία να επιστρέφει στην αρχική ενδεκάδα, παίρνοντας τη θέση του Φακούντο Μπερτόγλιο.

Ο Άρης μπήκε στο χορτάρι του «Κλεάνθης Βικελίδης», θέλοντας να είναι αυτός οδηγός στην αναμέτρηση. Πήρε την μπάλα και είχε την κατοχή, ωστόσο χωρίς να γίνει απειλητικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στα 5 λεπτά οι κιτρινόμαυροι είχαν κερδίσει 2 κόρνερ χωρίς να έχουν τελική ευκαιρία.

Με το πέρασμα των λεπτών όμως οι κίτρινοι έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο.

Στο 15′ ο Λούκας Σάσα απείλησε με μακρινό ευθύβολο σουτ, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κλέιμαν.

Γκολ για τον Άρη!

Στο 16′ Ο Ματέο Γκαρσία βρήκε στα πλάγια τον Γκάνεα που προωθήθηκε, αυτός γύρισε στον Σάσα και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα, γράφοντας το Άρης-Βόλος 1-0!

Ο Άρης έχει την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας κυρίως από αριστερά βρίσκοντας διαδρόμους έγινε ιδιαίτερα απειλητικός.

Στο 23 οι κιτρινόμαυροι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά από την εξαιρετική ενέργεια του Σίλβα που βρήκε τον Μάνο, ο οποίος νικήθηκε όμως από τον Κλέιμαν και εν συνεχεία με τον Γκάνεα, το σουτ του οποίου όμως σταμάτησε σε σώματα μέσα στην περιοχή του Βόλου.

Στο 38 ο Σαντέ Σίλβα στάθηκε άτυχος αφού, μετά από σπριντ του Πορτογάλου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα χιλιοστά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν!

Τα χαφ του Άρη έκαναν εξαιρετική δουλειά και δεν επέτρεπαν τους παίκτες του Βόλου να βρουν χώρους, ενώ παράλληλα οι κιτρινόμαυροι στην επίθεση έψαχναν την ευκαιρία κυρίως από τα αριστερά με κάθετες μπαλιές.

Στο 45ο λεπτό του αγώνα ήταν η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Ματέο Γκαρσία έκλεψε την μπάλα πίσω από τη μεσαία γραμμή, έτρεξε, έφτασε έξω από την περιοχή του Κλέιμαν, δίχως να προλάβει όμως να βρει τελείωμα, με τους παίκτες του Βόλου να κόβουν πριν ο Αργεντινός απειλήσει.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο Βόλος μπήκε με όρεξη στο γήπεδο κερδίζοντας κόρνερ στο 46′, χωρίς ωστόσο να απειλήσει.

Ο Άρης όμως γρήγορα ισορρόπησε και απάντησε στο 48′ , όταν ο Σαντέ Σίλβα βρήκε τον Μάνο, ο τελευταίος σούταρε, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει.

Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σίλβα χάνει δεύτερη τρομερή προσωπική ευκαιρία, μετά τη φάση του 38, με τον Πορτογάλο να στέλνει λίγο έξω την μπάλα από το αριστερό δοκάρι, μετά από εκπληκτική πάσα του Ματίγια.

Στο 55 ο Περέα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή των κιτρινόμαυρων, όμως το τελείωμα του ήταν κακό, βρίσκοντας «αέρα».

Στο 59ο λεπτό ο Άρης είχε νέα, διπλή ευκαιρία! Ο Σαντέ Σίλβα απείλησε εκ νέου με δυνατό σουτ από πλάγια θέση, με τον Κλείμαν να αποκρούει και τον Γκαρσία να παίρνει το «ριμπάουντ», με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να κοντράρει στα σώματα!

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον Άρη, ωστόσο να εξακολουθεί να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 73′ ο Μάντζιος πέρασε στην αναμέτρηση τους Μπερτόγλιο, Τζέγκο και Μαντσίνι στη θέση των Γκαρσία, Γκάμα και Μάνου, θέλοντας να φρεσκάρει το παιχνίδι και αλλάζοντας το σχήμα σε 4-3-3.

Οι «ανάσες» των Μαντσίνι-Τζέγκο-Μπερτόγλιο φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, με τους 3 να βοηθάνε τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση!

Στο 80ο λεπτό Μαντσίνι και Μπερτόγλιο συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον πρώτο να βγάζει σε πλεονεκτική θέση τον δεύτερο, αλλά τον Κλέιμαν να λέει «όχι».

Στο 81ο λεπτό από διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα, ο Τζέγκο κέρδισε την κεφαλιά, όπου βρήκε τον Φακούντο Μπερτόγλιο, με τον Αργεντινό να κάνει το ιδανικό πλασέ και να γράφει το Άρης-Βόλος 2-0!

Στο 88ο λεπτό ο Κρίστιαν Λόπεθ πήρε τη θέση του Σαντέ Σίλβα και στο 92ο ο Τζαγκαλίδης πήρε τη θέση του Λούκας Σάσα.

Τα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Άρη να επικρατεί του Βόλου με 2-0, μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση!