Καλός στο α’ μέρος, έμεινε από δυνάμεις στην επανάληψη (3-4)

Ο Άρης δεν ήταν το ίδιο “φρέσκος” στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε από το Αμβούργο με σκορ 3-4, σε ένα ματς στο οποίο είχε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος (3-2)

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης άρεσε, στο δεύτερο μέρος φάνηκε η έλλειψη ενέργειας… Οι “κίτρινοι” -στο πρώτο τους φιλικό- ηττήθηκαν από το Αμβούργο με 3-4, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του Μπούργος ήταν μπροστά με 3-2 στο πρώτο μέρος.

Οι Γερμανοί (σ.σ. ήταν το τελευταίο τους φιλικό πριν το ξεκίνημα του πρωταθλήματος) άλλαξαν την ενδεκάδα τους με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και αυτό τους ευνόησε, μιας και πίεσαν τον Άρη, με αποτέλεσμα να “γυρίσουν” το παιχνίδι, με τους “κίτρινους” να διατηρούν αρκετά ίδια πρόσωπα στο δεύτερο μέρος και να χάνουν την φρεσκάδα τους.

Στα… στραβά του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Ντουκουρέ. Πίρσμαν και Ντιόπ έκαναν το ντεμπούτο τους με την φανέλα του Άρη, με τον Βέλγο να έχει ένα γκολ (3-2) αλλά και ένα αυτογκόλ (2-2).

Ο Άρης εκμεταλλευόταν τα λάθη του πορτιέρο του Αμβούργου

Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι. Οι παίκτες των Μπούργος προσπαθούσαν να πιέσουν ψηλά και ο Ιτούρμπε σκόραρε μόλις στο 3′. Ο Παραγουανός πίεσε και έκλεψε την μπάλα, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ (1-0). Στο 7′ ο Εμπακατά προσπάθησε να απειλήσει με σέντρα-σουτ ενώ στην συνέχεια το Αμβούργο βρήκε διαδρόμους από την πλευρά του και ισοφάρισε σε 1-1 στο 8′. Ο Πάλμα έχασε ευκαιρία στο 11′ για να κάνει το 2-1 αλλά αυτό το πέτυχε ο Μαντσίνι στο 12′. Ο Κουέστα έκανε ένα μακρινό βολέ, ο αντίπαλος πορτιέρο δεν “μάζεψε” την μπάλα και ο Αργεντινός κινήθηκε σωστά, για να “γράψει” το 2-1. Νέα ευκαιρία είχε ο Άρης με τον Γκαρσία.

Ο τελευταίος έκλεψε την μπάλα, είδε τον τερματοφύλακα του Αμβούργου μακριά από την εστία και σούταρε από πολύ μακριά, ωστόσο δεν βρήκε στόχο. Στο 19′ το Αμβούργο κέρδισε κόρνερ αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο ενώ στο 22′ έγινε το 2-2 με αυτογκόλ του Πίρσμαν. Υπήρχε μπέρδεμα στην άμυνα του Άρη μετά από μακρινή μπαλιά και ο Βέλγος άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.  Στο 24′ ο Άρης κέρδισε φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Ιτούρμπε, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Μετέπειτα, έγινε ακόμη ένα λάθος από πλευράς του Αμβούργου, ωστόσο το σουτ του Μαντσίνι πέρασε ελάχιστα άουτ και έτσι δεν έγινε το 3-2.

Ντεμπούτο με γκολ ο Πίρσμαν μετά το αυτογκόλ του

Ο Χατζηιωάννου από τα δεξιά έκανε το σουτ, το οποίο δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα να χαθεί μια ακόμη καλή ευκαιρία για την ομάδα του Μπούργος. Ο Μαντσίνι ζήτησε πέναλτι στην συνέχεια αλλά δεν δόθηκε παράβαση. Στο 37′ ο Πίρσμαν πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Άρη! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Μαντσίνι, ο Βέλγος πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το 3-2 για τον Άρη.

Οι “κίτρινοι” εξακολουθούσαν να πιέζουν και ο Χατζηιωάννου κόπηκε τελευταία στιγμή πριν βγάλει τον Πάλμα σε θέση τετ-α-τετ. Ακολούθησε… κίνδυνος για τον Άρη, καθώς δεν έδιωξε την μπάλα ο Εμπακατά και λίγο έλειψε να γίνει το 3-3. Ο Πάλμα βγήκε γρήγορα μπροστά, η μπάλα έφτασε στον Μαντσίνι αλλά ο Αργεντινός βιάστηκε και το σουτ του πέρασε άουτ.

Τραυματισμός για Ντουκουρέ, ντεμπούτο για Ντιόπ

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους ο Σιαμπάνης αντικατέστησε τον Κουέστα και ο Μαρμαρίδης πήρε την θέση του Πίρσμαν ενώ έγιναν πολλές αλλαγές από πλευράς Αμβούργου. Ακολούθησε πρόβλημα για τον Άρη… Ο Ντουκουρέ βρέθηκε για αρκετή ώρα στο έδαφος καθώς τραυματίστηκε. Σηκώθηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος Την θέση του πήρε ο Ντιόπ, ο οποίος έτσι έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα του Άρη.

Το Αμβούργο “ανέβηκε” μετά τις πολλές αλλαγές και προηγήθηκε με 3-4

Οι “κίτρινοι” δεν έδειχναν να έχουν την ίδια φρεσκάδα με το πρώτο ημίχρονο και οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν. Το Αμβούργο ισοφάρισε (3-3), με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του Φαμπιάνο και τον Μέινερ να σκοράρει στο 58′. Ακόμη ένα τέρμα για τον Αμβούργο ήρθε στο επόμενο λεπτό και έτσι έγινε το 3-4 υπέρ των Γερμανών, που ήταν αλλαγμένοι μετά τις πολλές αλλαγές (άλλαξαν όλη την 11άδα) στο ξεκίνημα του 2ου 45λέπτου. Το σουτ του Μαντσίνι στο 61′ δεν βρήκε στόχο, με τον Αργεντινό να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Το Αμβούργο είχε δοκάρι με τον Μέινερ ενώ οι Γερμανοί είχαν πάλι δοκάρι, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει και να “σώζει” από το 3-5.

Ο ρυθμός έπεσε…

Ο Άρης έδειχνε αρκετά κουρασμένος σε σχέση με το πρώτο μέρος ενώ ο Μπούργος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς αθλητές της ομάδας. Ο Σιαμπάνης βγήκε και πρόλαβε πριν απειλήσουν οι Γερμανοί. Ο ρυθμός του φιλικού είχε πέσει, με τους παίκτες του Αμβούργου να κάνουν δυνατά μαρκαρίσματα και τον Πάλμα να πέφτει στο έδαφος στο 80′. Δεν άλλαξε κάτι στην συνέχεια και ο Άρης γνώρισε φιλική ήττα με 3-4.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα 46’ Σιαμπάνης), Εμπακατά, Φαμπιάνο (69’ Χρυσόπουλος), Μπράμπετς, Πίρσμαν (46’ Μαρμαρίδης), Ντουκουρέ (53’ Ντιόπ), Γκαρσία, Μαντσίνι (73’ Μαντσίνι), Ιτούρμπε (63’ Χαΐροβιτς), Πάλμα, Χατζηιωάννου (46’ Παναγίδης)