Η ΑΕΚ νίκησε (3-1) στο Βόλο, πριν το ματς με τον Άρη

Η ΑΕΚ νίκησε τον Βόλο με 3-1 για την 7η αγωνιστική της Super League και πλέον ετοιμάζεται για το επόμενο ματς πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά στο 39′ ο Ρεγκατέν έχασε πέναλτι, ο οποίος γλίστρησε και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αφού δεν το έκανε η ομάδα του Αμπασκάλ το έκανε η ΑΕΚ, η οποία πέτυχε δύο γκολ πριν φύγει το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι -αφού είδαν στο 39′ τον Ρεγκατέν να αστοχεί σε πέναλτι- πέτυχαν δύο γκολ πριν το ημίχρονο (42′ Ανσαριφάρντ, 45’+3′ Τσούμπερ), το οποίο ολοκληρώθηκε με πολλά νεύρα (αφορμή τα παράπονα των γηπεδούχων για μη τήρηση fair play στο 0-1). Ο Βόλος μείωσε στο 79′ με τον Ρινέρ, ξυπνώντας μνήμες… Τούμπας (από 4-1 σε 4-4), με τον Χατζησαφί να γράφει το τελικό 1-3 στο 90’+9′.

Στο 42′ ο Τσούμπερ έβγαλε τη παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, την οποία ο Ανσαριφάρντ μετουσίωσε σε γκολ με πλασέ στην κίνηση. Μια φάση, η οποία εξαγρίωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι θεώρησαν ότι οι αντίπαλοι τους δεν τήρησαν το fair play στον τραυματισμό του Πουρίτα (έπεσε στο έδαφος και εκδηλώθηκε η αντεπίθεση για το γκολ). Για να έρθει το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ανσαριφάρντ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Άμραμπατ. Ο Κλέιμαν γκρέμισε εκτός περιοχής τον Μαροκινό άσο, με τον κ. Τζοβάρα να δείχνει «παίζετε» και την μπάλα να φτάνει στον επερχόμενο Τσούμπερ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Ο Βόλος όμως δεν παράτησε το παιχνίδι. Στον 79′ ο Ρίνερ έπιασε δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε στο κεφάλι του Βράνιες αλλάζοντας πορεία για τα δίχτυα της εστίας του Στάνκοβιτς (χρεώθηκε ως αυτογκόλ)! Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, ωστόσο το φαλτσαριστό σουτ του Γκαρσία στο 82′ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Τελικά το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Τσούμπερ να σερβίρει στον Χατζησαφί για το 1-3.

Τραυματίστηκαν οι Πουρίτα, Άμραμπατ και Γκαρσία, με τον τελευταίο να παγώνει τους πάντες, αφού χτύπησε στον αυχένα του στις καθυστερήσεις μένοντας για ώρα στο έδαφος. Ευτυχώς, έδειχνε σε καλή κατάσταση, όταν σηκώθηκε, εάν και θα μεταφερθεί προληπτικά στο νοσοκομείο της πόλης.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 16 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή φιλοξενεί τον Άρη στο ΟΑΚΑ. Στην 4η θέση με 13 πόντους ο Βόλος, ο οποίος υπέστη την πρώτη εντός έδρας απώλεια πόντων του φέτος.

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν – Πουρίτα (45’+1′ Ρινέρ), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Φερνάντες, Μπαριέντος (77′ Νίνης), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν (68′ Ροσέρο).

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτρογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Σιμόες (77′ Σάκχοφ), Άμραμπατ (90’+9′ Χατζησαφί), Μάνταλος (66′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (66′ Γκαρσία).