H… συνεχιζόμενη “κατάρα” του τελευταίου λεπτού

Χάνονται ματς στις λεπτομέρειες…

Η ήττα από την Λάρισα “πονάει”, καθώς θα ήταν πολύτιμοι οι δύο βαθμοί της νίκης… Ο Άρης έχασε σε ένα ματς στο οποίο δικαιούται να έχει παράπονα για την διαιτησία, αλλά σε κάθε περίπτωση θα μπορούσε να το πάρει το “διπλό” στο φινάλε του αγώνα. Είχε προηγηθεί στο σκορ, ωστόσο οι γηπεδούχοι “γύρισαν” το ματς και η ομάδα του Καστρίτη για μια ακόμη φορά δεν καταφέρνει να κερδίσει έναν αγώνα που κρίνεται στο τελευταίο λεπτό. Στο ματς Κυπέλλου απέναντι στην Λάρισα, με 3/3 εύστοχες βολές του Θρετ 1.5 δευτερόλεπτο πριν την λήξη, ο Άρης ηττήθηκε με 68-67.

Κόντρα στον Ιωνικό, οι “κίτρινοι” πήραν το προβάδισμα στο τέλος του παιχνιδιού αλλά με τρίποντο του Τζέρμαν έγινε το 77-76 υπέρ του αθηναϊκού συλλόγου στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του ματς και μετέπειτα ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, στην διάρκεια της οποίας “ήρθε” η ήττα. Απέναντι στην ΑΕΚ, ο Άρης είχε την ευκαιρία να κερδίσει στο ντέρμπι, ωστόσο ο Πετρόπουλος λίγο πριν την λήξη πέτυχε δίποντο και έδωσε την νίκη στην “Ένωση”. Το Σάββατο (15/1), ο Άρης κατάφερε να βρεθεί στη θέση του οδηγού λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, αλλά η Λάρισα ήταν η νικήτρια έχοντας πάρει σημαντικό προβάδισμα με το τρίποντο του Παπαντωνίου.