Hδονή! “Αυτοκρατορική” ανατροπή και μεγάλη νίκη!

Ο Άρης κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 77-76, βγάζοντας ψυχή

Τι κι αν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο… Ο Άρης μπορεί να έχανε με 11 πόντους στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά τελικά είχε ψυχή! “Γυρισε” το ματς και επικράτησε με 77-76, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ομάδα του Καστρίτη, πλέον, είναι πιο κοντά στην κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη 6άδα.

Το ξεκίνημα του ντέρμπι δεν ήταν καλό για τον Άρη καθώς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-15. Στην συνέχεια το σύνολο του Καστρίτη μείωσε σε 11-15 και 13-17. Ο Ντι Λέο είχε κάνει μεγάλη ζημιά πετυχαίνοντας ήδη 11 πόντους ενώ λίγο πριν το 8′ το σκορ έγινε 13-21. Ο Κέλι μείωσε σε 16-21 και ο Τζούστον σε 18-21. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 22-21 υπέρ του Άρη με καλάθι του Κάουαν στη λήξη.

Ο Ρίβερς πέτυχε δύσκολο καλάθι (25-25), ακολούθησε δίποντο του  (27-25) Νετζήπογλου ο οποίος έκανε και το 29-28. Με πανέμορφο κάρφωμα του Κέλι έγινε το 31-31 και ο Αμερικανός ευστόχησε για τρεις (ήταν το πρώτο τρίποντο του Άρη στο παιχνίδι) κάνοντας το 34-31. Από τα 6.75 χτύπησε και ο Γουίλιαμς (37-33) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-36 με πρώτους σκόρερ τους Νετζήπογλου (11 πόντοι) και Κέλι (10 πόντοι).

Με καλάθι του Κέλι, ο Άρης προηγήθηκε με 44-42 και στα μισά της τρίτης περιόδου το σύνολο του Καστρίτη ήταν στο +1 (49-48). Ο Τολιόπουλος πέτυχε τρίποντο (49-51) και ο Τζούστον κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, με αποτέλεσμα να γίνει το 53-51. Στο 53-56 δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Σχίζα σε προσπάθεια για τρίποντο και ακολούθησε δίποντο από τους φιλοξενούμενους (53-58). Ο Τζούστον “ξεκόλλησε” τον Άρη (55-58) αλλά υπήρχαν αρκετές άστοχες βολές (συνολικά 7/19) από τους “κίτρινους” και αυτό ήταν μεγάλο πρόβλημα, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 55-64.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 11 πόντων (55-66), όμως ο Άρης με δύο τρίποντα και μια βολή, μείωσε στους 4 πόντους (62-66). Μετά έγινε το 65-66, “γράφτηκε” το 65-69 και το 69-74 ενώ ακολούθησε τρίποντο 72-74. Ο Πουλιανίτης “έγραψε” το 75-74 λίγο πριν το τελευταίο λεπτό του ντέρμπι. Στα 39” πριν την λήξη ο Κέλι κέρδισε φάουλ και αστόχησε στις δύο βολές ενώ στα 26” ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις βολές (75-76). Ο Κάουαν έδωσε το προβάδισμα (77-76) στα 17”, από τους φιλοξενούμενους έγινε άστοχο τρίποντο στην τελευταία φάση και ο Άρης πήρε την νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 18 (2), Λόκετ 2, Νετζήπογλου 16, Γουίλιαμς 11 (3), Κέλι 15, Τζούστον 12, Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκριν 7 (1), Χριστοδούλου 10 (5/6 δίποντα), Καμαριανός 5, Ντι Λέο 15 (4), Γιάνκοβιτς 6, Ρίβερς 10 (2), Λι, Λοβ 9 (1), Μάντζαρης, Τολιόπουλος 10 (1), Ρένφρο 4.

Ιάσονας Μίσχος

Όντας 14 ετών του δόθηκε η ευκαιρία να συνδυάσει την αγάπη του για τον Άρη και την δημοσιογραφία μέσω των "Α.Ν. 98.7" Πλέον Βρίσκεται στην οικογένεια του ''Yellow Radio FM 101.7'' από τις πρώτες στιγμές της δημιουργίας του...