Για πλάκα! Καθάρισε τον Αστέρα, το ‘βαλε και ο Καμάτσο

Ο Άρης κέρδισε με 3-0 τον Αστέρα, παίρνοντας μια δίκαια νίκη

Ανταποκρίθηκε στο “πρέπει” της νίκης… Ο Άρης “άρπαξε” το τρίποντο που τόσο πολύ ήθελε απέναντι στον Αστέρα, κερδίζοντας την ομάδα του Άκη Μάντζιου με 3-0. Σχεδόν όλα, τα… καλά έγιναν στο πρώτο μέρος, όταν ο Άρης έβαλε τις βάσεις για την νίκη, ήταν το “αφεντικό” του αγώνα και πήρε αέρα δύο τερμάτων. Το δεύτερο 45λεπτο κύλησε, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει και τον Καμάτσο να σκοράρει και να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα!

“Χτύπησε” ο Γκαρθία για το 1-0

To πρώτο 10λεπτο του αγώνα κύλησε δίχως κάτι το αξιόλογο, με τον Άρη να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Αστέρα. Το σουτ του Οντουμπάτζιο στο 10′ δεν απείλησε τον Παπαδόπουλο ενώ οι “κίτρινοι” κέρδισαν το πρώτο κόρνερ στο 13′. Από αυτό δεν προήλθε κάποια σημαντική στιγμή για το σύνολο του Πάρντιου ενώ στο 16′ ο Καρμόνα σέντραρε από τα αριστερά και ο Κουέστα μπλόκαρε. Ο Άρης σκόραρε στο 19′ του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μάνου Γκαρσία, ο οποίος ήταν έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Ισπανός έπιασε το σουτ, όταν η μπάλα στρώθηκε σε αυτόν και με ωραίο τελείωμα, “έστειλε” την μπάλα στην γωνία της εστίας του Παπαδόπουλου. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό γκολ για τον Μάνου, με την φανέλα του Άρη.

Ακολούθησε γκολ του Φαμπιάνο με ασίστ του Νταρίντα

Στο 23′ ο Νταρίντα σούταρε και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε, με τον Τσέχο να πιάνει το σουτ από καλή θέση. Στο 24′ υπήρξε φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του Άρη. Συγκεκριμένα, στην περιοχή του Αστέρα, η μπάλα “πήγε” σε χέρι παίκτη των Αρκάδων και ο Νταρίντα αλλά και ο Μάνου ζήτησαν χέρι-πέναλτι.

Οι “κίτρινοι έφτασαν στο 2-0 με τέρμα του Φαμπιάνο στο 32′ του αγώνα. Η μπάλα έφτασε στον Νταρίντα ο οποίος από τα αριστερά έδωσε… έτοιμο γκολ στον Βραζιλιάνο. Εκείνος απλά “έσπρωξε” την μπάλα προς τα δίχτυα και έτσι ο Άρης έχει αέρα δύο τερμάτων στο σημερινό ματς, σε μια πολύ ωραία κίνηση από πλευράς των παικτών των “κιτρίνων”. Πριν την ασίστ του Νταρίντα, ο Μαζικού έκανε πανέμορφη ντρίμπλα από τα αριστερά, ο Γκρέι βρέθηκε στην πορεία της μπάλα, που τελικά “πήγε” στον Τσέχο, ο οποίος “σέρβιρε” στον Βραζιλιάνο.

Ακολούθησε μια επικίνδυνη φάση για τον Αστέρα στο 39′, όταν έπειτα από σουτ του Ρεγκίς η μπάλα κατέληξε στο κόρνερ από διώξιμο του Μαζικού και το ημίχρονο τελείωσε με 2-0. O Άρης δίκαια είχα προβάδισμα δύο τερμάτων, έχοντας την απόλυτη κυριαρχία στο α’ μέρος.

Επεσε ο ρυθμός…

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε να πιέσει ενώ στο 56′ ο Τιλίκα σούταρε όμως ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα και παραχώρησε κόρνερ. Ακολούθησε φάση στην οποία ο Γκρέι ζήτησε χέρι-πέναλτι μετά από σουτ που έκανε έξω από την μεγάλη περιοχή.

Γενικότερα, ως το 60′ ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πιο αργός από το α’ μέρος του ματς. Οι φιλοξενούμενοι σκόραρα στο 63′ αλλά ακυρώθηκε το τέρμα ως οφσάιντ.

Γκολ και από τον Καμάτσο!

Ο Μάνου Γκαρθία αντικαταστάθηκε από τον Νταμπό στο 66′ ενώ εκτός αγώνα πέρασε και ο Γκρέι, του οποίου τη θέση πήρε ο Καμάτσο στο 70′. Μετέπειτα, ο Νταρίντα χειροκροτήθηκε, όταν αντικαταστάθηκε από τον Ιτούρμπε.

Ο Καμάτσο είχε ευκαιρία λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, όταν από διαγώνια θέση σούταρε αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε. Ωστόσο, λίγο αργότερα σκόραρε (3-0) ο Πορτογάλος, που μετά από πάσα του Μαντσίνι, σκόραρε, εκτελώντας στην κίνηση και πέτυχε το πρώτο γκολ με την φανέλα του Άρη, που κέρδισε με 3-0.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ετέμπο, Νταρίντα (77’ Ιτούρμπε), Μάνου Γκαρθία (66’ Νταμπό), Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι, Γκρέι (70’ Καμάτσο)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ζουκάνοβιτς, Καστάνο, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (86’ Κωστέας), Μπερτόγλιο (46’ Γκαρντάφσκι), Τιλίκα, Σίτο (76’ Ριέρα), Ρεγκίς (86’ Καπίγια)