Φλεγόμενος Τολιόπουλος, εκτέλεσε τον Απόλλωνα

Δεν πτοήθηκε ο Άρης από την απουσία του Χάγκινς και το -14 στην διάρκεια του αγώνα και στο -γεμάτο- Παλέ επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πατρών με 70-57 – O Τολιόπουλος κορυφαίος με 23 πόντους

Ηταν ένα πολύ επικίνδυνο παιχνίδι… Ο Χάγκινς, που έχει προσφέρει πολλά στο ξεκίνημα της σεζόν, απουσίαζε, ο Μήτρου-Λονγκ ήταν στη 12άδα αλλά ήταν λογικό να μην παίξει ενώ αγωνίστηκε ελάχιστα ο Καββαδάς μετά την επιστροφή του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις των “κιτρίνων”.

Σε αυτά, προσθέστε και το ότι η ομάδα του Καστρίτη βρέθηκε στο -14 (6-20) στο α’ δεκάλεπτο, δείχνοντας… μπερδεμένη με το κενό του Χάγκινς. Όμως, ο Άρης έδειξε… ψυχή και με τον Τολιόπουλο (23 πόντοι) να κάνει φοβερή εμφάνιση, κατάφερε να πάρει ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα. Κέρδισε τον Απόλλωνα Πατρών με 70-57, σε ένα ματς στο οποίο το Παλέ ήταν -σχεδόν- γεμάτο. Ο κόσμος βοήθησε σημαντικά και οι “κίτρινοι” τα κατάφεραν.

Στο 3′ το σκορ ήταν 6-6 ενώ μετά έγινε ένα 0-7 σερί από τον Απόλλωνα Πατρών (6-13). Η διαφορά “πήγε” και στο +10 (6-16) για τους φιλοξενούμενους, με τον Άρη να αντιμετωπίζει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα (6-20). Στην συνέχεια οι “κίτρινοι” αντέδρασαν (11-20) και η πρώτη περίοδος τελείωσε με 11-22.

Στις αρχές της β’ περιόδου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -8 (16-24) και στο -6 (18-24) μετέπειτα. Η άμυνα των “κιτρίνων” είχε βελτιωθεί και έγινε το 24-26. Ο Άρης ισοφάρισε (27-27) ενώ προηγήθηκε με τρίποντο του Τολιόπουλου (30-29) ο οποίος είχε φτάσει τους 10 πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-32.

Η ομάδα του Καστρίτη μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε αέρα 6 πόντων (38-32). Η διαφορά “πήγε” στο +8 (40-32), με τον Άρη να έχει βρει ρυθμό και τα… ντεσιμπέλ στο γήπεδο να ανεβαίνουν. Ο Απόλλων μείωσε σε 42-39 και αργότερα ισοφάρισε (47-47 στο 30′).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 50-47 και 52-49. Ο Χόρκλερ ήταν ο “υπεύθυνος” για το 58-54 σε ένα χρονικό σημείο στο οποίο ο Απόλλων ήταν κοντά στο σκορ και “απειλούσε”. Οι “κίτρινοι” ξέφυγαν με επτά πόντους (61-54) περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ενώ μετά έγινε και το 64-54 από τον Τολιόπουλου, που είχε δύο σερί τρίποντα. Ακολούθησε το 66-54 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν… θετικά για τους “κίτρινους” που κέρδισαν με 70-57

Δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1), Γκούντγουιν 10, Τολιόπουλος 23 (4), Νότε 17 (1), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4, Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (3), Ντέιβις 9, Μπόγρης 2, Τέιλορ 11 (2), Καράμπελας 9 (1), Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 4, Καλχούν, Κογιώνης.