Επιστροφή στον θρόνο για την Μίλαν

Τίτλος μετά από 11 χρόνια

Αυτό το πρωτάθλημα ήταν δικό της και το σήκωσε! Η Μίλαν έστησε… πάρτι τίτλου στο «Mapei» με περισσότερους από 12 χιλιάδες οπαδούς στο πλευρό της, επικράτησε της Σασουόλο (0-3) και κατέκτησε το Scudetto μετά από 11 χρόνια.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ολιβιέ Ζιρού, που πέτυχε δύο γκολ, ενώ ο Κεσί διαμόρφωσε το τελικό 3-0, με το οποίο οι «ροσονέρι» έφτασαν στην κατάκτηση του 19ου πρωταθλήματος στην ιστορία τους, πιάνοντας την αιώνια αντίπαλο τους Ίντερ, που τερμάτισε 2η.

Οι «ροσονέρι» ήταν αποφασισμένοι για μια μεγάλη νίκη, που θα τους οδηγούσε στην κούπα, θέλοντας να αποζημιώσουν και τους οπαδούς τους, που είχαν κάνει το «Μαπέι» σπίτι τους. Μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, είχαν πολλές καλές στιγμές και στο 17ο λεπτό βρήκαν αυτό που ήθελαν.

Συγκεκριμένα, ο Λεάο έκλεψε στον χώρο του κέντρου και μετά από μια ωραία κούρσα γύρισε στον Ζιρού μέσα στην περιοχή, με τον Γάλλο επιθετικό να «εκτελεί» τον Κονσίλι για το 0-1. Έπειτα από 15 λεπτά, ο Λεάο έκλεψε πάλι μετά από λάθος των γηπεδούχων και έδωσε ξανά στο Ζιρού για το 0-2.

Ύστερα από τέσσερα λεπτά, ο Κεσί στην τελευταία του εμφάνιση με τη Μίλαν «κλείδωσε» τη νίκη και τον τίτλο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του Κρούνιτς για το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φίλους των φιλοξενούμενων να έχουν ξεκινήσει ήδη να γιορτάζουν για το Scudetto. Ο Ιμπραΐμοβιτς θέλησε να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα, όμως το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Το τελικό σφύριγμα δεν άργησε να έρθει. Και όταν ήρθε έγινε ο απόλυτος χαμός, με τους οπαδούς να μπαίνουν στο γήπεδο και να πανηγυρίζουν έξαλλα μαζί με τους ποδοσφαιριστές και το επιτελείο της ομάδας τους.