EΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ και ΗΔΟΝΗ με 3-2! Ψυχάρες παίκτες, “γύρισαν” το ματς από 0-2 και ο Άρης είναι στην Ευρώπη!

Σε ένα φοβερό παιχνίδι, ο Άρης κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ και πήρε το εισιτήριο για την συμμετοχή σε ευρωπαική διοργάνωση

Ήταν μια επική ανατροπή! Ένα απίστευτο ματς, με τον Άρη να κάνει κατάθεση ψυχής… Βρέθηκε να χάνει με 0-2 αλλά η ομάδα του Μπούργος “γύρισε” το ματς και κέρδισε με 3-2! Το σκορ ήταν 0-2 στο 77′, όμως ο Άρης είχε “μαγκιά”, πήρε την νίκη και πλέον “άρπαξε” το εισιτήριο της Ευρώπης! Και όλα αυτά, με κάκιστη διαιτησία από τον Μάντεν…

Αρχισε με λάθη ο Άρης, είχε δοκάρι με Ιτούρμπε στο φινάλε του ημιχρόνου

Στο 5′ ο Άρης κέρδισε φάουλ από τα αριστερά, σε δυνατό φάουλ του Μήτογλου στον Εμπακατά αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο. Η σέντρα του Ρότα στο 10′ ήταν κακή ενώ ο Μαντσίνι κέρδισε το πρώτο κόρνερ των “κιτρίνων” στο 13′, δίχως να δημιουργηθεί κίνδυνος για την “Ενωση”. Το πρώτο 20λεπτο είχε κυλήσει χωρίς κάποια αξιόλογη φάση και με νευρικότητα από τις δύο ομάδες. Ο Άρης είχε κάνει αρκετά λάθη και ο Κουέστα μπλόκαρε το σουτ του Σιμάνσκι στο 20′. Στο 21′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Μετά από λάθος του Ιτούρμπε, οι φιλοξενούμενοι “πάτησαν” περιοχή και με τον Κουέστα εξουδετερωμένο από την εστία, ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Ο Κριχόβιακ έκανε φάουλ στον Ιτούρμπε και λανθασμένα ο Μάντεν δεν έδωσε κίτρινη και στο 27′ ο Μαντσίνι βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ και ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε.  Ο Καμαρά προσπάθησε να απειλήσει αλλά χρεώθηκε σε θέση οφσάιντ ενώ είχε κερδίσει κόρνερ. Ακολούθως, σε  κόρνερ από πλευράς Άρη απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι ενώ στο 43′ ο Καμαρά έπεσε έξω από την περιοχή, δίχως να υποδείξει φάουλ ο Μάντεν.

Ο Μαυριτανός στο 44′ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά ωστόσο το γύρισμά του ήταν κακό. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Άρης είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Η μπάλα έφτασε στον Ιτούρμπε που σούταρε και η μπάλα “πήγε” στο οριζόντιο δοκάρι. Στο ημίχρονο υπήρχε αρκετή ένταση μεταξύ ανθρώπων των Άρη και ΑΕΚ. Να σημειωθεί πως υπήρξε σπρώξιμο στον Καμαρά μέσα στην περιοχή, χωρίς να δοθεί πέναλτι.

Τραγικός ο Μάντεν, 0-2 η ΑΕΚ αλλά σούπερ ανατροπή και… τέλος με 3-2!

Μάντεν και VAR, είχαν… μπάχαλο στο ντέρμπι. Στο 50′ ο Μπερτόγλιο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και ο Μήτογλου άπλωσε το χέρι του, ρίχνοντας κάτω τον Αργεντινό. Δεν δόθηκε πέναλτι, κάτι που κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει. Στην συνέχεια υπήρξε επιθετικό φάουλ στον Εμπακατά, το οποίο δεν δόθηκε, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Γκαρσία, ο οποίος στο 54′ έκανε το 0-1. Το γκολ δεν ακυρώθηκε, παρά τις διαμαρτυρίες που υπήρχαν. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γκαρσία στο 58′ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ (0-2).

Αρχικά, δόθηκε οφσάιντ, όμως έγινε έλεγχος της φάσης από το VAR και το γκολ μέτρησε. Στο 63′ ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο ντέρμπι αλλά όλα άλλαξαν στην συνέχεια εξαιτίας του Μάντεν, που έδειχνα να τα έχει χαμένα, με αποφάσεις εναντίον του Άρη. Η μπάλα χτύπησε στον Χατζησαφί σε σουτ του Πάλμα αλλά στην συνέχεια ο Μάντεν παρ΄ ότι είχε δώσει κίτρινη για την παράβαση, πήγε στο VAR για να δει την φάση. Ο Σκωτζέζος πήρε… πίσω το πέναλτι που έδωσε, προκαλώντας οργή.

Στο 77′ ο Άρης ξαναμπήκε στο ματς. Ο Πάλμα έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, ντρίμπλαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο νεαρός έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 84′. Εκτέλεσε καλό φάουλ, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε αλλά μετά ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση! Ηταν μια φάση διαρκείας και ο Μαντσίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 86′ αλλά η ομάδα του Μπούργος δεν είχε δώσει την τελική της “απάντηση” και προηγήθηκε με 3-2, με τέρμα του Γκαρσία πριν την λήξη! Ο Μάντεν κράτησε περισσότερες καθυστερήσεις από όσες θα έπρεπε, ωστόσο ο Άρης κέρδισε!

Αρης (Χ. Μπούργος, 4-2-3-1): Κουέστα, Σούντγκρεν (62’ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ντουκουρέ, Ματίγια, Μαντσίνι (88’ Γκάμα), Μπερτόλιο (62’ Γκαρσία), Ιτούρμπε (62’ Πάλμα), Καμαρά (90’+ Δεληζήσης)

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος, 4-3-3): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (88’ Αραούχο), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82’ Μοχαμάντι), Αμραμπατ, Τσούμπερ (90’+ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία