ΔιεθνήΜπάσκετ

Έκτη σερί νίκη για τους Σέλτικς (122-106) την Σάρλοτ

Οι Σέλτικς, σημείωσαν την έκτη διαδοχική νίκη τους στο εφετινό ΝΒΑ, επικρατώντας στην Σάρλοτ των Χόρνετς με 122-106 και με πρωταγωνιστή τον Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος άλλαξε την εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «Κέλτες», που διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα με 32 νίκες και μόλις 12 ήττες, έφθασαν στην επιτυχία, χάρη στον εντυπωσιακό Τέϊτουμ, ο οποίος «ανέβασε ταχύτητα» στο τρίτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 17 από τους 33 πόντους του, ενώ είχε παράλληλα εννέα ριμπάουντ κι έξι ασίστ.

Πολύ καλή απόδοση, είχαν οι Μάλκολμ Μπρόγκντον (30π.) και Μάρκους Σμαρτ (13π, 12ασ.), ενώ από τους γηπεδούχους, «διασώθηκε» μόνο ο ΛαΜέλο Μπολ με 31 πόντους κι εννέα ασίστ.