Πάλεψε, ήταν μαχητικός αλλά γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός – παρά την αστοχία του στις βολές (12/24) – έως και το 38’ όταν και μείωσε σε 69-74, αλλά η ποιότητα του Παναθηναϊκού και η ανικανότητα των διαιτητών (Παπαπέτρου, Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης) που σφύριξαν με διαφορετικά κριτήρια διαμόρφωσαν το τελικό 70-84.

Ο Άρης ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα, έδωσε μάχες και στις δύο ρακέτες και διατηρήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι και 2:43 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
Τότε ο Νικ Καλάθης αρχικά και ο Τσάβι Πασκουάλ στη συνέχεια με πολύ προκλητικό τρόπο ο ένας απείλησε τον διαιτητή Παναγιώτου και ο άλλος τον Βαγγέλη Αγγέλου, με αποτέλεσμα την αποβολή των δύο τεχνικών. Το σκορ ήταν τότε 15-16 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-22.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 16’ και είχε επιτρέψει στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 17-34 με πρωταγωνιστή τον Ντεσόν Τόμας (2/2τρ.).
Οι κίτρινοι προσπάθησαν αντιδράσουν, αλλά το έκαναν σπασμωδικά και κυρίως μέσα από την αμυντική λειτουργία τους και πέντε σερί πόντους του Νταλό, μειώνοντας σε 30-41 (19’) και σε 34-43 με τρεις βολές του Μπελ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Τόμας με τρίποντο στην εκπνοή, με άμυνα πάνω του έγραψε το 34-46.
Ο Άρης είχε καλό ποσοστό στις βολές (10/14), στα τρίποντα (4/8), αλλά η μεγάλη διαφορά ήταν στα δίποντα, τελειώνοντας το πρώτο μέρος με μόλις 6/21, ενώ έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ (14-25).
Οι κίτρινοι πέρασαν τη μπάλα στον ΜακΓκι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Αμερικανός έδωσε λύσεις, αλλά έχασε όλες τις βολές (0/4) που εκτέλεσε και ο Παναθηναϊκός χωρίς να κάνει κάτι πολύ καλά, κατάφερε να διατηρεί διαφορά ασφαλείας (42-57 στο 24’, 44-60 στο 26’, 44-62 στο 27’). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-67 τους φιλοξενούμενους, που εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Άρη στις βολές και τα χαμένα λέι απ των παικτών του ΚαμΔεν το παράτησε
Ο Άρης δε το παράτησε το ματς! Με πρωταγωνιστή τον ΜακΓκι (κι αν είχε 0/5 βολές στο β’ μέρος) οι κίτρινοι επέστρεψαν και μείωσαν σε 62-69 στο 34’, αναγκάζοντας τον Θορθάνο (βοηθός του Πασκουάλ) να καλέσει τάιμ άουτ. Το Παλέ πήρε φωτιά και ο Τζόουνς με λέι απ στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 64-69 (36’), αλλά οι διαιτητές κράτησαν τον Παναθηναϊκό με βολές…
Ο Άρης με τρίποντο του Χάρις μείωσε σε 69-74 (3:22), αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη εκτελεστή και δημιουργό προηγήθηκε με 69-77 (2:27). Οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε φάουλ υπέρ του Τζόουνς, η κατοχή πήγε στον Παναθηναϊκό (2:02), που με τον Λοτζέσκι (1:33) έκανε το 69-79 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, αφού οι ρέφερι δεν είχαν καμιά πρόθεση να σφυρίξουν φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού.
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84.περίδη.