ΚΑΕ Άρης: Πρώτο φιλικό με νίκη επί της Πέλιστερ (91-71)

Με νίκη ξεκίνησε ο μπασκετικός Άρης την αγωνιστική του προετοιμασία εν όψει της νέας σεζόν με νίκη εναντίον της Πέλιστερ με σκορ 91-71.

Ο Άρης κέρδισε την Πέλιστερ στο Nick Galis Hall και ξεκίνησε με το δεξί την αγωνστική του προετοιμασία.

Η αναλυτική ενημέρωση από την ΚΑΕ Άρης:

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλο το διάστημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 18-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-17. Στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 10-0 ο ΑΡΗΣ ξέφυγε με 35-22 και προς το τέλος του ημιχρόνου, με ένα σερί 9-0 έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους (51-30), πριν από το 53-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τη διαφορά στους 25 πόντους (59-34) και έκλεισαν την περίοδο στο 73-55. Ο κόουτς του ΑΡΗ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-67, όμως ο ΑΡΗΣ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, για το τελικό 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 53-32, 73-55, 91-71.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 4, Κάουαν JR 26 (3), Σιδηροηλίας 1, Πετανίδης 2, Λόκερ 13 (2), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 16 (3), Χάνλαν 18 (1), Κώττας 11, Λαμπρόπουλος, Καραγιάννης.

ΠΕΛΙΣΤΕΡ: Τσιζ 11 (1), Ναϊντόφσκι, Μαλέσεβιτς 9, Καρατζόφσκι 11 (3), Χότον 9, Κέσαρ 12, Σερνάροφ, Μλαντένοβιτς 4 (1), Τραϊκόφσκι 2, Μλαντενόφσκι 11, Γιουρόφσκι 2.

* Για τον ΑΡΗ δεν αγωνίστηκαν ο Σταύρος Σχίζας και ο Στέλιος Πουλιανίτης, οι οποίοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού.”