Διεθνή

Τότεναμ – Μαν. Γιουνάιτεντ 1-3: «Διαβολική» ανατροπή στο δεύτερο μέρος

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόραρε τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τότεναμ με ανατροπή, για να εδραιωθεί στην 2η θέση και να βγάλει εκτός τροχιάς Champions League τα σπιρούνια.

Στο ματς του πρώτου γύρου η Τότεναμ είχε κονιορτοποιήσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θριαβεύοντας με 6-1 όμως από τότε μοιάζει να έχει περάσει ένας… αιώνας και αυτό αποδείχτηκε και στην κόντρα των δύο ομάδων στον δεύτερο γύρο. Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ είχε δηλώσει πριν το ματς πως δεν το έβλεπαν οι παίκτες του ως ευκαιρίες για εκδίκηση, παρόλα αυτά την πήραν και μάλιστα γλυκιά.

Τα σπιρούνια προηγήθηκαν στο 40′ με τον Σον, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι κόκκινοι διάβολοι ήταν πολύ καλύτεροι και με τρία γκολ που πέτυχαν πήραν σπουδαία νίκη με 3-1, επεκτείνοντας σε 23 ματς το αήττητο εκτός έδρας σερί τους στην Premier League (15 νίκες – 8 ισοπαλίες) και υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τον Μουρίνιο στην πρώτη εντός έδρας ήττα της προπονητικής καριέρας του απέναντί τους.