Μπάσκετ

Τους καθάρισε! Νίκη επί του Απόλλωνα (70-56) με Κέλι κορυφαίο

Ο Άρης “γονάτισε” τους Πατρινούς, σε ένα ματς που σε όλη την διάρκειά του ήταν το “αφεντικό”

Ο Άρης έκανε αυτό που έπρεπε… Σε ένα ματς που είχε το “πρέπει” της νίκης, τα κατάφερε απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, επικρατώντας με 70-56. Οι “κίτρινοι” καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα είχαν το προβάδισμα, δίχως να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα. Κορυφαίος ήταν ο Κέλι με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ βοήθησε και ο Χάνλαν με 18 πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Απόλλων Πατρών προηγήθηκε με 2-6, με τρία καλάθια του Ντέιβις. Ο Άρης, μετέπειτα, πήρε κεφάλι στο σκορ (8-6) με τρίποντα των Κέλι και Χάνλαν. Με ένα ακόμη τρίποντο του Kαναδού “γράφτηκε” το 13-6, με το σύνολο του Καστρίτη να κάνει 11-0 σερί μετά το 2-6. Ο Τζούστον έκανε το 15-8 με φόλοου, έπειτα από άστοχο σουτ του Νετζήπογλου ο οποίος προηγουμένως είχε δώσει σημαντικές βοήθειες αμυντικά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-15 υπέρ των “κιτρίνων” που υπερείχαν στο ριμπάουντ (13 ο Άρης έναντι 7 των Πατρινών) και είχαν ως πρώτο σκόρερ των Χάνλαν με 8 πόντους.

O Πουλιανίτης διαμόρφωσε το 22-15 σουτάροντας από τα 8 μέτρα! Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (24-15 με Κάουαν) αλλά δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 26-22. Στην συνέχεια δόθηκε τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη, κάτι που προκάλεσε την αντίδραση των φίλων των “κιτρίνων” που βρισκόταν στο Παλέ. Οι Πατρινοί μείωσαν σε 32-30, με το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα, ΜακΛίν, να έχει φτάσει τους 9 πόντους. Οι “κίτρινοι” φόρτσαραν και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 39-30.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης έφτασε στο +12 (44-32) ενώ αργότερα έγινε το 50-37. To 53-41 “γράφτηκε” από τον Χάνλαν ο οποίος αποτελούσε τον πρώτο σκόρερ του συνόλου του Καστρίτη, μαζί με τον Κέλι (οι δυο τους είχαν από 13 πόντους). Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 56-46. Με ωραία προσπάθεια ο Κάουαν διαμόρφωσε το 58-48 και ο Κέλι το 62-48 (35′). O τελευταίος έκανε μια υπέροχη ατομική προσπάθεια και ήταν ο “υπεύθυνος” για το 64-50. Κάπου εκεί, όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει για την υπόθεση νίκη… Τελικά, ο Άρης επικράτησε με 70-56.

Δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 10 (1), Νετζήπογλου 3 (1), Ουίλιαμς 12 (1), Χάνλαν 18 (4), Κέλι 18 (1),Τζούστον 4, Καμάρας, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 3 (1), Λόκετ 2, Κώττας

ΑΠΟΛΛΩΝ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 12, Δίπλαρος 8, ΜακΛίν 12 (3), Ντέιβιτς 11 (1), Τόμας 6, Τσιακμάς, ΜακΛάουτιν 2, Μήτρου-Λονγκ 5 (1)