Γενικά

Πρωταθλητές Ευρώπης στο μπάσκετ οι Έλληνες αστυνομικοί

Η Αθλητική Ένωση Αστυνομικών Ελλάδος κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που έγινε στη Λιμόζ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αθλητική Ένωση Αστυνομικών Ελλάδος στο 9ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έλαβε τόπο στη Λιμόζ της Γαλλίας.

Στον μεγάλο τελικό οι Έλληνες αστυνομικοί νίκησαν την Γερμανία με 71-65 παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για την ήττα της πρεμιέρας, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε η Λιθουανία.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας η «γαλανόλευκη» επικράτησε με 101-54 του Βελγίου και 108-68 της Ιταλίας, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου κέρδισε τη Λιθουανία με 87-73.

Η Αθλητική Ένωση Αστυνομικών Ελλάδος έχει γράψει την δική της ιστορία, καθώς από το 2005, έχει πάρει σε όλες τις διοργανώσεις μετάλλιο, έχοντας πλέον τέσσερα χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο.