Γενικά

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός οι αθλητές της ελληνορωμαϊκής

Δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε στα προημιτελικά οι τέσσερις πρωταθλητές.

Οι τέσσερις πρωταθλητές της ελληνορωμαϊκής πάλης βρέθηκαν εκτός Ολυμπιακών Αγώνων στο προ-ολυμπιακό τουρνουά της Σόφιας.

Πέρα από τον δεύτερο γύρο κανείς από τους τέσσερις δεν κατάφερε να προχωρήσει, με την δυσάρεστη έκπληξη να έρχεται στα 77κ., όπου ο Γιώργος Πρεβολαράκης αποκλείστηκε. Στον πρώτο γύρο αρχικά ξεπέρασε το εμπόδιο του Πολωνού Μπαμπαγιάν με 9-0, όμως στη συνέχεια σε μια δύσκολη μονομαχία ο Βούλγαρος Νατσακανιάν επικράτησε με 7-5 και άφησε εκτός συνέχειας τον Έλληνα πρωταθλητή, που υπήρχαν φιλοδοξίες να πάει με αξιώσεις στο Τόκιο.

Ισόπαλος 5-5 αναδείχθηκε στον δεύτερο γύρο των 87κ. ο Δημήτρης με τον Αυστριακό Βάγκνερ, όμως έμεινε εκτός. Προηγήθηκε με 5-1, ισοφαρίστηκε με 5-5 και τελικά λόγω παρατηρήσεων ο αντίπαλός του πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.