Νίκη του ΠΑΟΚ με 3-1 κόντρα στην ΑΕΚ

Νικητής του ντέρμπι των “Δικεφάλων” αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ γρήγορα στον αγώνα βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αντίγια Ζίβκοβιτς. Ο Κάρολ Σφιντέρσκι στο 30′ έκανε το 2-0 ωστόσο μετά την παρέμβαση του VAR το γκολ ορθώς ακυρώθηκε για χέρι του παίκτη των “ασπόμαυρων”.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και στις καθυστρήσεις του ημιχρόνου έφτασε στην ισοφάριση με το 1-1 με τον Νέλσον Ολιβέιρα μετά από την πολύ καλή κάθετη πάσα του Μάνταλου.

Ο ΠΑΟΚ μόλις στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους πέτυχε το 2-1 με τον Σφιντέρκι και τον Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο των φιλοξενούμενων να είναι έξαλλος με την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Η “Ένωση” είχε τις ευκαιρίες για την ισοφάριση όμως ο ΠΑΟΚ μετά από μια τεράστια χαμένη ευκαιρία του Κρμέντσικ που βγήκε μόνος του απέναντι στον Αθανασιάδη, έκανε τελικά το 3-1 με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος, Αντρίγια Σίβκοβιτς “κλειδώνοντας” έτσι τη νίκη.