Νίκη μετά τον κορωνοϊό για τον Προμηθέα

Έπειτα από ένα διάστημα τριών εβδομάδων δίχως αγώνες, ο Προμηθέας (10-5) επέστρεψε στη δράση επικρατώντας του Ιωνικού (7-12) με σκορ 82-72, διευρύνοντας το αήττητο σερί στην έδρα του.

Ο Προμηθέας Πατρών είχε να αγωνιστεί από της 6 Μαρτίου κόντρα στον ΠΑΟΚ και απόψε (27/3) επικράτησε του Ιωνικού, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάνοντας το 7-0 στην Πάτρα στη φετινή Basket League! Εξάλλου, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχει ακόμα τέσσερις αγώνες σε εκκρεμότητα…

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του αγώνα στο «Δ. Τόφαλος» κόντρα στον Ιωνικό, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ του 27-20, έχοντας ως σημείο αναφοράς στο παιχνίδι του τον Δημήτρη Αγραβάνη και μοιράζοντας 10 ασίστ σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια όμως οι Πατρινοί προηγήθηκαν με +8 (36-28, 15:21) με τον Δ. Αγραβάνη και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-37, σουτάροντας με 55% στο δίποντο (15/27). Ο Προμηθέας συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Λούντζη να διαμορφώνει το 54-45 στο 26:28 για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 62-56 στο 30’.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν με το γκάζι… πατημένο στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν επιμέρους σκορ 12-3 και ξέφυγαν με 15 πόντους όταν ο Γιάννης Αγραβάνης ευστόχησε για το 74-59 στα 6:39 για το τέλος! Ο Ιωνικός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 76-70 με το μεγάλο τρίποντο του Τολιόπουλου στο 37’ αλλά μέχρι εκεί! Ο Προμηθέας επικράτησε με σκορ 82-72 στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56, 82-72