Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη των κορασίδων του Άρη επί του Παναθηναϊκού – Μια «ανάσα» από το ασημένιο μετάλλιο (photo)

Σπουσαία νίκη πέτυχαν οι κορασίδες του Άρη στο μπάσκετ επί του Παναθηναϊκού στη δεύτερη παράταση με 62-60, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Αναλυτικότερα η σχετική ενημέρωση του Α.Σ Άρης:

«Με τη νίκη αυτή, ο ΑΡΗΣ, εφόσον κερδίσει την Κυριακή (02.08, 13:00) την Καλαμάτα, εξασφαλίζει το ασημένιο μετάλλιο. Εξακολουθεί, όμως, να έχει ελπίδες και για το χρυσό, αν η Καβάλα κερδίσει τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου (Κυριακή 10π.μ.). Αν γίνει αυτό, θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία και ο τίτλος θα κριθεί στη διαφορά πόντων (ο ΑΡΗΣ κέρδισε με 14 την Καβάλα και ηττήθηκε με 4 από τον Κρόνο).

Το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες και στο 4’ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 2-5. Ο ΠΑΟ αντεπιτέθηκε και πέρασε με 9-5. Οι «κιτρινόμαυρες» ισορρόπησαν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-13.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-18 όμως με πέντε πόντους της Καρβουνιάδου ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε γρήγορα σε 23-23. Οι «πράσινες» ξέφυγαν και πάλι με 29-23 και το ημίχρονο έληξε στο 29-25.

Με πέντε πόντους της Δροσούνη ο ΑΡΗΣ μείωσε 31-30 και πέρασε με 31-32. Ο ΠΑΟ ξαναπέρασε με 42-37 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 45-40.

Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε 45-45 στο 34’ και 48-48 στο 37’.30’’. Το σκορ έμεινε αναλλοίωτο ως το τέλος και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 48-51 και 51-54 στα 2’’ πριν από το τέλος αλλά ο ΠΑΟ έκανε ένα 5-0 και προηγήθηκε 56-54. Με κλέψιμο και καλάθι της Ατζέμη ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε 56-56 στα 20΄’ πριν το τέλος και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση!

Κυρπιζλίδου και Δροσούνη έβαλαν μπροστά τον ΑΡΗ με 58-60 και η τελευταία έγραψε το 59-62. Ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση και ο ΑΡΗΣ πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 29-25, 45-40, 48-48 (κ.δ.), 60-62.

Παναθηναϊκός (Κατσαρέλιας): Μπλιθικιώτη 6(1), Ιωάννου 6, Μαρούγκα 12(2), Τίγκα 2, Μούτσα 9(2), Μόσχου 2, Κεφαλά 2, Ζάρρη 7(2), Αθανασοπούλου, Παναγιωτοπούλου 14.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 19(1), Κυρπιζλίδου 9(1), Αθανασίου, Ατζέμη 2, Δροσούνη 18, Βλάχου 9, Εφραιμίδου 2, Ρίμπα 2, Τόλη 1».

Δείτε μερικά στιγμιότυπα της νίκης του Άρη:

View this post on Instagram

Μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού στη δεύτερη παράταση με 62-60, με πήραν οι Κορασίδες Μπάσκετ του ΑΡΗ, στην 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Με τη νίκη αυτή, ο ΑΡΗΣ, εφόσον κερδίσει την Κυριακή (02.08, 13:00) την Καλαμάτα, εξασφαλίζει το ασημένιο μετάλλιο. Εξακολουθεί, όμως, να έχει ελπίδες και για το χρυσό, αν η Καβάλα κερδίσει τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου (Κυριακή 10π.μ.). Αν γίνει αυτό, θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία και ο τίτλος θα κριθεί στη διαφορά πόντων (ο ΑΡΗΣ κέρδισε με 14 την Καβάλα και ηττήθηκε με 4 από τον Κρόνο). Περισσότερες λεπτομέρειες, στο www.arisac.gr #ARISAC #ARIS