ΕρασιτέχνηςΜπάσκετ

Μπάσκετ: Εκτός Κυπέλλου οι γυναίκες του Άρη

Ήττα με 52-77 από την Ελευθερία Μοσχάτου και αποκλεισμός για τις “κιτρινόμαυρες”

Ο Άρης προσπάθησε, αλλά είχε απέναντί του την πιο έμπειρη και πλήρη Ελευθερία Μοσχάτου, χάνοντας με 52-77, μένοντας εκτός Κυπέλλου.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα με 9-2 και 15-6 χάρη στα τρίποντα της Τσαλμπούρη. Οι φιλοξενούμενες ισορρόπησαν στη συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο πέρασαν με 23-27, με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 28-28, όμως κάποια λάθη των «κιτρινόμαυρων» έφεραν το 30-34 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μοσχάτο ξέφυγε με 34-53, με τον Άρη να αντιδράει και με όπλο την άμυνα να μειώνει σε 49-61. Εκεί όμως οι πιο έμπειρες φιλοξενούμενες έκαναν το 49-66 στο 36′, που έκρινε και τον τελικό νικητή.

Δεκάλεπτα: 19-15, 30-34, 38-56, 52-77.