ΕρασιτέχνηςΜπάσκετ

Μπάσκετ: Άνετος ο Άρης, κέρδισε στην Καβάλα στην πρεμιέρα του πανελληνίου κορασίδων

Με 36-50 επικράτησαν οι κιτρινόμαυρες στο πρώτο παιχνίδι του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ κορασίδων.

Αναλυτικά η ενημέρωση του ΑΣ:

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του ΑΡΗ ξεκίνησε «με το δεξί» στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, κερδίζοντας την Καβάλα με 50-36.

Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μετά από το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο. Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι». Προς το τέλος ο ΑΡΗΣ κατάφερε να προηγηθεί με 7-11, πριν το 12-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυρες» αύξησαν το προβάδισμα και έγραψαν το 17-25 στο 18’. Στο τέλος του ημιχρόνου ο ΑΡΗΣ ανέβασε τη διαφορά στους 10 και το πρώτο μισό έκλεισε με 19-29.

Ο ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (22-33) και ανέβασε τη διαφορά στους 17 (22-39), πριν το 27-39 του 30’.  Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτριες του ΑΡΗ κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κι έφτασαν άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 19-29, 27-39, 36-50.

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Αποστολίδου, Τσινεκίδου 3(1), Τουρετζόγλου Π. 4, Λυκάκη, Σεμερτζίδου 2, Χατζηλαζαρίδου, Σπανίδου 7(1), Μελελούδη, Κελεμένη 14,  Αργυρού 4, Βρανά 2, Τουρετζόγλου Ε.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 9(1), Κυρπιζλίδου 9, Παρακέντε 1, Αθανασίου, Καπουκρανίδου 2, Ατζέμη, Δροσούνη 12, Σκανδαλάρη, Βλάχου 5, Εφραιμίδου 6, Ρίμπα, Τόλη 6.