ΔιεθνήΜπάσκετ

Λουίς Σκόλα “on fire” και..81-94 η Αργεντινή επί της Νιγηρίας

Με έναν Λουίς Σκόλα να “παραδίδει” μαθήματα μπάσκετ η Αργεντινή πήρε την 2η νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο με σκορ 81-94 επί της Νιγηρίας.

Η Αργεντινή μπήκε δυναμικά και έκλεισε την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 11 πόντους διαφορά (17-28). Στην δεύτερη περίοδο η Νιγηρία όμως ήρθε η αντίδραση από πλευράς Νιγηρίας η οποία πέρασε με 34-32. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43.

Στην τρίτη περίοδο το “ντέρμπι” συνεχίστηκε, μέχρι η Αργεντινή να ανεβάσει ρυθμούς και με ένα επιμέρους σκορ 14-7 να κάνει το σκορ 55-64, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με διαφορά 11 πόντων (61-72). Τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Αργεντινή να παίρνει την νίκη με σκορ 81-94.

Φυσικά MVP του αγώνα ήταν ο 39χρονος Λουίς Σκόλα ο οποίος έγινε ο δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών σε Παγκόσμιο Κύπελλο ξεπερνώντας τον Άντριου Γκέιτζ.

Τα δεκάλεπτα:

17-28, 43-43, 61-72, 81-94.

ΝΙΓΗΡΙΑ (Νόουρα): Αμίνου 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιόγκου 8 (6 ριμπάουντ), Έρικ, Ιροέγκμπου 10 (1), Μέτου 9 (1), Νουόρα 12 (1/6 τρίποντα), Οκόγιε Τζ. 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Οκόγιε Στ. 3 (1), Ούντο 3 (6 ριμπάουντ), Ούζο 4 (2/8 σουτ), Βίνσεντ 11 (2), Ζάνα

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Ερνάντεθ): Μπρουσίνο 8 (2), Καμπάτσο 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ασίστ), Ντεκ 10 (2), Ντέλια 7 (8 ριμπάουντ), Γκαρίνο 17 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σκόλα 23 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Βιλντόζα 4 (1/6 σουτ)