«Διέλυσε» την Ρίβερ στο πρώτο Superclasico Γυναικών η Μπόκα με… 5αρα (video)

Ιστορία έγραψε σήμερα η γυναικεία ομάδα της Μπόκα, καθώς στο πρώτο Superclasico Γυναικών διέλυσε με 5-0 την Ρίβερ

Πρώτη φορά στην ιστορία διεξήχθη το Superclasico Γυναικών στο «La Bombonera». Στις εξέδρες υπήρχαν πάνω από 4.000 οπαδοί της Μπόκα, βλέποντας την ομάδα τους να διασύρει με 5-0 την «μισητή» αντίπαλο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχες προηγούνταν με 1-0,  με την Κινιόνες να καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 41ο λεπτό.

Το τελικό φινάλε έδωσε η Φάνι Ροντρίγκες ερχόμενη από το πάγκο και πετυχαίνοντας άλλα 3 γκολ για την ομάδα της, ενώ ενδιάμεσα η Βαγιέχος είχε σημειώσει το 3-0 με πέναλτι.

Οι πρωταγωνίστριες της αναμέτρησης ήταν οι τρεις σκόρερ ξεκινώντας το πρωτάθλημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.