Γενικά

Γυναικείο Χαντμπολ: Με το δεξί το ξεκίνημα της Εθνικής για τα προκριματικό του Euro 2022

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις η Εθνική χάντμπολ γυναικών στον 2ο προκριματικό όμιλο του Euro 2022, που επικράτησε 29-18 της Βοσνίας.
Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, κορυφαία ήταν η τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου που άγγιξε το 50% σε ποσοστό επεμβάσεων!

Πρώτες σκόρερ της Εθνικής μας ήταν οι Μαρία Χατζηπαρασίδου και Βάσια Γκάτζιου που σκόραραν από 6 τέρματα. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι η Λετονία που παίζουν αύριο στις 18:00, ενώ στις 16:00 θα παίξουν Βοσνία- Ιταλία.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά το ματς και στο 17’ προηγήθηκε 9-5 με σερί 3-0 στο 5λεπτο (12-17) και την Κεπεσίδου να είναι σε καλή ημέρα κάτω από τα δοκάρια.

Η Βοσνία εκμεταλλευόμενη κάποιες λάθος επιλογές σε επίθεση και άμυνα κατάφερε να απαντήσει και να ισοφαρίσει 9-9 στο 23’ με σερί 4-0 με την Ίσιτς, ενώ η ίδια παίκτρια έκανε το 10-10 στο 24’
Η Ελλάδα σε εκείνο το σημείο έτρεξε ένα σερί 5-0 και μετέτρεψε το σκορ σε 15-10 στο ημίχρονο. Η Εθνική στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο +6 (17-11) στο 32′, στο +8 (20-12) στο 37′ και στο +10 (27-17) στο 52′.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν ανάλογη με την Εθνική μας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 29-18.

Eλλάδα- Βοσνία 29-18

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 8-5, 9-7, 11-10, 15-10 (ημχ), 18-12, 21-14, 22-16, 25-17, 27-17, 29-18.

ΕΛΛΑΣ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 6,Παναγιωτίδου 4, Ζενέλι, Γκάτζιου 6, Ζυγούρα 1, Βασιλειάδου, Ζηνωνίδου 1, Τσικνάκη, Ν. Κεπεσίδου 1, Τσάκαλου 5, Σεβδιλή, Αργυροπούλου 1, Στουγιαννίδου 2, Κωστοπούλου 1, Μάστακα 1.