Βόλεϊ

Γυναικείο Βόλεϊ: Ήττα με (3-1) στο Κύπελλο για τον Άρη, το Σάββατο η ρεβάνς

Την ήττα από την ΑΕΚ γνώρισε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη στην Αθήνα με 3-1 σετ, στον πρώτο αγώνα της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

“Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες ενώ αν οι αντίπαλοι πάρουν από μία, η πρόκριση θα κριθεί σε ειδική βαθμολογία που θα προκύψει από τα σετ. Η ομάδα του Θανάση Δράμπα για να περάσει στην επόμενη φάση χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, το Σάββατο 03/04 (19:00) στο κλειστό της Μίκρας, αφού με τη νίκη της η ΑΕΚ μετρά 3 βαθμούς και ο ΑΡΗΣ 0. Εφόσον ο ΑΡΗΣ τα καταφέρει, μετά τη λήξη του 2ου αγώνα  θα διεξαχθεί Χρυσό Σετ (golden set).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 8-3. Κράτησαν το προβάδισμα (12-8) και πήραν το σετ με 25-19.

Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» (7-7) και τα κορίτσια του Δράμπα πέρασαν με 13-14. Λίγο αργότερα έγραψαν το 16-18. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22, όμως ο ΑΡΗΣ «καθάρισε» στο τέλος για να πάρει το σετ με 23-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ (10-5) και έκανε το 14-9. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν το σετ με 25-15.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ (2-4) και κράτησε το προβάδισμα (5-8). Η ΑΕΚ πέρασε με 11-10 και 14-11 και πήρε τον πλήρη έλεγχο, κερδίζοντας το σετ με 25-13 και μαζί και τον αγώνα.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-15, 25-13″.