Βόλεϊ

Βόλεϊ Γυναικών: Σπουδαίο διπλό του Άρη στο Μαρκόπουλο (1-3)

Οι κιτρινόμαυρες επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα στο τάι μπρέικ την προηγούμενη αγωνιστική από την Σαντορίνη και έπιασαν κορυφή στον Α’ Όμιλο, μετά την αποψινή επικράτηση κόντρα στο Μαρκόπουλο με 1-3 σετ.

Αναφέρει σχετικά ο Ερασιτέχνης:

«Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ πήρε σπουδαίο διπλό στην Αθήνα επί του Μαρκόπουλου με 1-3 σετ και έπιασε κορυφή στον Α’ Όμιλο της Volley League, με τον Α.Ο. Θήρας να μετρά έναν αγώνα λιγότερο.

Τα κορίτσια του Θανάση Δράμπα κυριάρχησαν απόλυτα μετά το πρώτο σετ. Σημείο – «κλειδί» του αγώνα ήταν τα μέσα του τρίτου, όταν ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 8-8 σε 8-15. Από εκεί και πέρα δεν ξανακοίταξε πίσω και έφτασε άνετα στη νίκη, που τον έφερε στους 14 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ, ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 10-6 σε 10-10 και προηγήθηκε με 11-12. Ο ΑΡΗΣ κρατούσε προβάδισμα ενός πόντου (17-18) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι (22-22). Οι γηπεδούχοι πήραν δύο σερί πόντους (24-22) και μαζί το σετ με 25-23.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πιο δυνατά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-3 και 2-5, ενώ έφτασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους με το 3-7.  Οι «κιτρινόμαυρες» κράτησαν το προβάδισμα (7-11) και το αύξησαν στους πέντε (8-13). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 11-13 αλλά ο ΑΡΗΣ με όπλο το σερβίς απάντησε άμεσα και έγραψε το 11-17. Διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (14-21) και πήρε εύκολα το σετ με 17-25.

Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 5-1 στην αρχή του τρίτου σετ. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε άμεσα και όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά με εντυπωσιακό σερί πέρασε με 6-8. Με νέο εκπληκτικό σερί, τα κορίτσια του Δράμπα μετέτρεψαν το 8-8 σε 8-15 και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στο 9-18. Τη διατήρησαν σ’ αυτά τα επίπεδα (12-21) και κέρδισαν άνετα το τρίτο σετ με 14-25.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Για ακόμα μία φορά η αντίδραση του ΑΡΗ ήταν άμεση και ήρθε το 5-5. Οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν με 7-9 και ανέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (8-12). Ο ΑΡΗΣ ανέβαζε ρυθμούς γράφοντας το 10-15 και το 11-17. Κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (14-21) και κατέκτησε εύκολα και το τέταρτο σετ με 17-25, παίρνοντας παράλληλα τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 24-23, 17-25, 14-25, 17-25».