Βόλεϊ

Βόλεϊ Γυναικών: Ηττήθηκε ο Άρης (3-1) στην Σαντορίνη

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ γνώρισε την ήττα στη Σαντορίνη από τον πρωτοπόρο της Volleyleague, Α.Ο. Θήρας, με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει ο Α.Σ:

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο σετ, όταν με το σκορ στο 1-1 ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 12-18, όμως έχασε με 26-24, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι πήραν άνετα το πρώτο σετ με 25-15. Στο δεύτερο, απέκτησαν σημαντική διαφορά, προηγούμενοι με 12-6 και 16-9, αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΑΡΗ. Οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν με 16-17 και κράτησαν το προβάδισμα, με 18-20 και 20-22. Η Θήρα ισοφάρισε σε 22-22 και όλα κρίθηκαν στα σημεία. Ο ΑΡΗΣ ήταν πιο αποτελεσματικός και πήρε το σετ με 25-27, κάνοντας το 1-1.

Ο ΑΡΗΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κερδίσει το τρίτο σετ. Προηγήθηκε με 1-6, οι γηπεδούχοι πέρασαν με 8-7, αλλά στη συνέχεια τα κορίτσια του Τσιάννη Τσαϊρέλη πήραν τα ηνία. Έφτασαν, μάλιστα, τη διαφορά στους 6 πόντους, για το 12-18, Όμως σ’ εκείνο το σημείο η Θήρα αντεπιτέθηκε. Μετά το 19-21 του ΑΡΗ ισοφάρισε σε 22-22 και πήρε το σετ με 26-24, κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με 2-2. Η Θήρα προηγήθηκε με 5-2 και δεν ξαναέχασε τον έλεγχο. Ο ΑΡΗΣ έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 13-11. Στη συνέχεια η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 18-13 και πήρε το σετ με 25-15.

Τα σετ: 25-15, 25-27, 26-24, 25-15.