ΒόλεϊΕρασιτέχνης

Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα με 1-3 και αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό

Οι παίκτριες του Άρη παρότι πάλεψαν μέχρι το τελευταίο σετ έμειναν εκτός τελικού Volley League μετά την ήττα με 1-3 απο τον Ολυμπιακό ο οποίος πήρε την πρόκριση με δύο νίκες.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη κατέκτησε την 4η θέση στο πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική σεζόν, παρά το γεγονός ότι το μπάτζετ της δεν ήταν υψηλό.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο σετ. Πήρε το προβάδισμα από την αρχή, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 11-16, όμως με ένα 0-5 οι φιλοξενούμενες έκαναν το 11-21 και πήραν το σετ με 15-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ ήταν πιο ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα. Προηγήθηκε με 8-7, όμως με ένα 0-4 οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν με 8-11. Στη συν’έχεια έκαναν το 10-15 και το 13-23 και το 0-2 έγινε εύκολα, με 14-25.

Το τρίτο σετ… έσπασε καρδιές. Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 7-8 σε 11-9, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε για το 15-19. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν παραδόθηκαν. Ισοφάρισαν σε 21-21 και 23-23 και όλα κρίθηκαν… στο νήμα. Οι αθλήτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη μετέτρεψαν το 26-26 σε 28-26 και μείωσαν σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-5. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 7-10 και 11-15. Οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν να μείνουν ζωντανές και μετέτρεψαν το 14-19 σε 17-19 και 20-22, όμως ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 21-25, μαζί και τη νίκη.

Τα σετ: 15-25, 14-25, 28-16, 21-25.